Українські розробники з ДП «Дослідно-проєктний центр кораблебудування» оприлюднило дані про новий проєкт десантного катера, що здатний перевозити й десантувати на узбережжя не тільки піхоту, а й одразу кілька одиниць важкої бронетехніки, повідомляє «Defense Express».

Таке судно, на відміну від «закритих» малих катерів типу БДШК «Кентавр-ЛК» чи нещодавно представленого алюмінієвого «Пелікану» при порівняно невеликих розмірах та тоннажності може транспортувати два п’ятдесятитонних танки або три БТР-4Е.

Новий катер може вважатися подальшим розвитком відомого радянського проекту 1176 (за функціоналом), єдиним представником якого у Військово-морських силах України є десантний катер L434 «Сватове» (ВМФ РФ наразі експлуатує 13 таких катерів, два з них у складі Чорноморського флоту).

Як відзначили в ДПЦК, коментуючи можливості своєї розробки, «Тайпан», за побажаннями представників ВМСУ, зробили вдвічі швидким за радянський аналог – 24 вузли проти 11,5 вузлів у катерів проєкту 1176.

Хоч новий катер не набагато довший за «Сватове» (30 метрів проти 24,5) він чи не у тричі більший за тоннажністю (276 тонн проти 107,3 тонни). Відповідно транспортні можливості «Тайпану» теж набагато більші – можливість перевезення 2-3 одиниць бронетехніки або до 150 морпіхів проти однієї одиниці важкої бронетехніки (чи двох невеликих ББМ 4х4) або 20 морських піхотинців у ДК проєкту 1 176.

Також катер, на відміну від радянського попередника, передбачає оснащення його озброєнням – двома бойовими модулями з великокаліберними кулеметами 12,7 мм та двома кулеметами такого ж калібру з ручним керуванням.

Представники ДПЦК зауважили, що катери проєкту «Тайпан» конструктивно досить прості й при замовленні легко та швидко можуть бути побудовані на українських корабелень (наприклад «Нібулон» або «Океан»). До того ж вони порівняно недорогі – за приблизною попередньою оцінкою вартість серійного катера складе $7-10 млн.