Україна вже понад п’ять місяців дає відсіч росії. В останні місяці ринок праці поступово відновлюється. Війна стала причиною появи нових тенденцій ринку праці, змінила поведінку і роботодавців, і пошукачів.

Загалом за 6 місяців 2022 року послугами служби зайнятості у Волинській області скористалися 23 тисячі громадян. Усі вони шукали роботу. Статус безробітного набули 17,8 тисячі осіб, з них – 16,5 тисячі отримували допомогу по безробіттю. Її середній розмір 4 323 гривні.

Упродовж першого півріччя цього року за сприяння служби зайнятості нову роботу отримали 5 080 пошукачів. Найпопулярнішими сферами, куди йшли працювати безробітні – це вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, вантажний автомобільний транспорт тощо. Окрім цього, 597 осіб проходили професійне навчання, після якого їх рівень працевлаштування становить 83,3%.

Негативні наслідки війни на ринку праці відчувають більше працівники, аніж роботодавці. Компанії оптимізовують витрати, скорочують заробітну плату та бонуси, а то й зовсім звільняють співробітників. Відтак конкуренція серед пошукачів зростає. У роботодавців в свою чергу з’являється більший вибір спеціалістів на свої вакансії. В середньому по Волинській області на одне вільне робоче місце претендує 6 кандидатів (для порівняння: у 2021 році – 3 особи).

Найбільша невідповідність попиту на робочу силу та її пропозиції у професійно кваліфікаційному розрізі спостерігалася серед законодавців, службовців, керівників та технічних службовців (по 14 осіб), робітників сільського, лісового господарства та фахівців (по 7 осіб), професіоналів, працівників сфери торгівлі та послуг (по 6 осіб), робітників з обслуговування, складання устаткування та машин, найпростіших (по 5 осіб); робітників з інструментом (3 особи).

Упродовж першого півріччя 2 769 роботодавців заявили до служби зайнятості про потребу в 7 677 працівниках. В середньому своїм робітникам вони ладні платити 8 860 гривень. За видами економічної діяльності, більша кількість вакансій налічується у оптовій та роздрібній торгівлі (39,6%), на підприємствах переробної промисловості (20,7%), у сфері транспорту, складського господарства, поштової діяльності (7,1%).

Від початку російської агресії до нашої області приїхало понад 70 тисяч вимушено переміщених осіб. Станом на 28 липня лише 1 877 з них звернулися за послугами до служби зайнятості, а 330 – тепер працюють на новій роботі. Державною програмою щодо компенсації витрат на заробітну плату скористалися 166 роботодавців, працевлаштувавши 306 переселенців.


У воєнний час завдяки злагодженій роботі фахівців служби зайнятості для 12 релокованих на Волинь підприємств вдалося знайти 16 нових працівників.

Нині триває робота служби зайнятості щодо інформування та відбору кандидатів у проєкті з отримання мікрогрантів на розвиток власного бізнесу. До слова, позитивні рішення на Волині вже отримали 17 бізнесменів, які очікують на фінансування.