У Волинській області в період з 24 лютого 2022 року по червень 2023 року демонтували 14 радянських пам'ятників, погрудь, зірок, меморіальних дошок, серпів та молотів.

Про це розповів Суспільному громадський діяч і співзасновник проєкту "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков.

Учасники проєкту розробили мапу, де позначили усі об'єкти та елементи радянської спадщини на території України.

Що потребує знесення на Волині

Згідно з мапою, яку розробили в рамках проєкту "Деколонізація. Україна", у Волинській області наразі є два об'єкти, які напряму підпадають під дію закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Перший розташований у селі Заріччя Володимирського району. Там 1987 року встановили пам'ятний знак на честь секретаря сільської ради Антона Стемпковського. За офіційною версією, – зазначають учасники проєкту, – він був вбитий вояками УПА.


Ще один об'єкт, який на мапі позначили "червоним" – радянські мозаїчні панно на фасадах будинків у центрі Нововолинська.


Загалом по області учасники проєкту відмітили декілька десятків об'єктів та елементів, що потребують знесення. Серед них і ті, які місцеві органи самоврядування уже демонтували.

Як триває процес декомунізації на Волині

Зі слів Вадима Познякова, на Волині повільно позбуваються об'єктів радянського періоду через те, що багато з них напряму не підпадають під дію закону про декомунізацію.

"Я більш ніж впевнений, що якщо провести інвентаризацію всіх пам'ятників Другої світової війни і всіх будинків культури на наявність серпів, молотів, орденів з Кремлем, написів про радянську батьківщину, велику вітчизняну війну і їм подібне, то ми знайдемо мінімум 200-300 об'єктів, яких по-хорошому треба прибрати. Я вже мовчу за пам'ятники радянським солдатам", – говорить Вадим Поздняков.

Як зазначив Вадим Поздняков, найкращі показники по демонтажу пам'ятників Радянщини від лютого 2022-го до червня 2023-го років показали Закарпатська (88) та Львівська (64) області.