Троє чоловіків створили власне мінівиробництво безпілотників у Ковелі: приймають замовлення, збирають кошти, купують деталі й складають із них «бойових пташок». Одна із таких днями зупинила і знищила ворожий танк, який сунувся на позиції українських захисників.

Про це йдеться в сюжеті «12 Каналу».

Уже більш як рік Віталій з однодумцями майструє для Збройних сил України дрони. Він – учасник волонтерської групи «Свої».

Замовляємо всі комплектувальн«і. Рама в дрона із карбону. Також замовляємо якісні мотори. Наш безпілотник може брати півтора кілограма корисного навантаження. Для піхоти та ураження невеликої цілі цього достатньо. Радіус дії – 3–5 кіломет»рів», – акцентував чоловік.

На його робочому столі чимало різних деталей: контролер для керування моторів, польотний контролер, відеопередавач, камера тощо. Також тут є інструменти для їх скручування і потужний 3D-принтер для друку окремих деталей.

Спершу проєктуємо саму деталь, тоді її завантажують у спеціальну програму, яка робить код для 3D-принтера, після чого вже відбувається друкування, – пояснив Віталій.

Чи не основним на виробництві є інструмент для паяння. Віталій захоплюється паянням з дитинства, багато часу проводить за ремонтом електроніки. Таке хобі переросло в конструювання дронів.

Якщо я можу застосувати свої навички в допомозі, то мені не важко, – відзначив конструктор.

Крім навичок, для виготовлення дронів треба час та гроші. «Бойових пташок» Віталій збирає тоді, коли не на роботі. На деталі, які приїздять із Китаю, скидаються коштами люди. Для одного FPV-дрона треба щонайменше 9000 гривень і три години часу.

На передову безпілотники не їдуть без тестування. Спершу їх перевіряють самі волонтери, тоді – військові.

За словами Віталія, виготовляють дрони сьогодні чимало українців, зокрема й через заклик міністра цифрової трансформації. Той пропонував, аби люди збирали їх удома. Як показала практика, це була не найкраща ідея, бо зробити дрон не так уже й легко.

Останнім часом усе більше почало надходити «пташок» від хлопців із фронту назад. Бо вони або не такі, як їм треба, або не зібрані якісно. Це наводить смуток, тому що люди витрачають на них кошти, здебільшого – власні, – зауважив розробник дронів Юрій.
Комплектувальні матеріали хороші, але зібрано може бути неякісно. Військовому замість того, щоби самому перебирати, простіше викинути або відправити комусь іншому, щоби переробив, – додав Віталій.

Відтак, крім виготовлення власних дронів, волонтерська група «Свої» переробляє неякісно складені безпілотники. Аби абсолютно кожна «пташка» допомагала на фронті, а не лежала, дрони роблять під замовлення.

Ми робимо замовлення під конкретного оператора дронів, тому що в них можуть бути різні обладнання, – наголосив Юрій.

Найбільший подарунок для волонтерів – отримувати новини, що якийсь із їхніх БПЛА уразив ворожі техніку, склади, позиції або самих окупантів.

Днями телефонують хлопці, яким передавали дрони. Кажуть: за 60 метрів від позицій уразили танк, що врятувало наших бійців. Потім ще кілька разів його обстріляли, аби знищити, – розповів Юрій.

Ковельчани наголосили: їм не треба грамот, подяк, медалей. Нагорода для них – знати, що їхня праця наближає перемогу України.