Не секрет, що перед новорічно-різдвяними святами побільшало прихильників штучних ялинок. Лише лінивий не міркував про шкоду, якої завдають люди лісам вирубуючи до зимових свят зелені красуні. Мовляв, і так в Україні ліси валять, а тут ще й ялини до нового року прорідили. Так, безумовно доля правди у цьому є, але, як стверджують науковці, лише у тому випадку, коли мова про незаконні, браконьєрські рубки. Старший викладач кафедри ботаніки Харківського педуніверситету ім. Г. Сковороди Юрій Бенгус стверджує, що ніякої катастрофи у тому, що квартиру на свята прикрасить жива ялинка – немає.
"Коли ми кажемо ліс, то більшість того, що ми бачимо це не ліс, а лісові культури. Штучні ліси, які висаджували лісники, вони висаджували їх маленькими деревцями. На один гектар висаджується від семи до десяти тисяч дерев. Потім вони ростуть, починають заважати одне одному, тому їх треба регулярно прорубувати. Кажуть, що ліс вирощують за допомогою сокири. Лісівники все одно рубатимуть ці дерева, тому є альтернатива – або дерева спалаять у лісі, або ми їх купимо і таким чином дамо їм якусь копійчину для існування", - стверджує Юрій Бенгус"
Жива ялинка виграє в ціні перед штучною. Проте пластикова ялинка купується один раз і на багато років. Нагадаємо і про шкоду штучних дерев. Сучасні штучні ялинки виготовлять із плівки або волосини полівінілхлориду (ПВХ) або ж виливають з поліетилену. ПВХ небезпечний для здоров’я тим, що навіть при кімнатній температурі виділяє в повітря шкідливі речовини. В першу чергу страждають люди, схильні до алергії. Окрім того, ПВХ добре горить. Щоб предмети із полівінілхлориду були менш займистими, до їхнього складу додають барій, олово і свинець, які є ще й небезпечними металами. Тому науковці, наприклад, надають перевагу живим ялинкам чи соснам.
"Я думаю, що це тема, на якій набувають популярності газети, деякі ЗМІ. Але, як насправді? Ці деревця все одно зрубають, а от чи вони будуть спалені чи їх продадуть це вже інша справа. Останній варіант буде кращим і для лісу, і для людей», - каже Юрій Бегус"
Зараз набули шаленої популярності ялинки в горщиках, які є чудовою альтернативою штучній та зрубаній у лісі, адже її можна висадити в ґрунт після свят або ж тримати до наступного року. Практикують таке у багатьох країнах Європи та Америки. Але це не зовсім відповідає дійсності.
"Якщо ви таку ялинку занесли в квартиру і вона простоїть в теплі 2 – 3 дні, то ця ялинка почне «прокидатися» і рости. Через тиждень ви її винесете на мороз і вона може загинути. Таким чином, на один - два дні ще можна спробувати таке зробити, а якщо довше, то надії небагато", - каже Юрій Бегус"
Є ще один, альтернативний, варіант. Висаджуйте ялини біля будинку і у вас завжди до різдвяно-новорічних свят буде живе святкове деревце.
Повне інтерв'ю зі старшим викладачем кафедри ботаніки Харківського педуніверситету ім. Г. Сковороди Юрієм Бенгусом дивіться тут:
Попередній допис
Коментарі