Основна частина рухомого складу ЛПЕ – 85% тролейбусів уже відпрацювали своє. 

Про це йшлося під час обговорення проєкту стратегії розвитку громадського транспорту та транспортної інфраструктури Луцької міської територіальної громади до 2025 року.

Стратегію розробили та презентували спеціалісти кафедри автомобілів та транспортних технологій Луцького національного технічного університету.

Вони провели аналіз стану рухомого складу, який показав, що зараз лише 15% тролейбусів, які експлуатуються, – молодші десяти років. Це з урахуванням 10 нових, які підприємство електротранспорту отримало впродовж останніх місяців. Ресурс тролейбуса становить 7-10 років, тому фактично у місті лише 15% тролейбусів ще мають невідпрацьований ресурс.

Аби зменшити екологічні викиди в атмосферу, спеціалісти пропонують залучати на маршрути максимальну кількість тролейбусів. Зокрема, вони вважають за доцільне замінити частину міських маршрутів, де нині працюють маршрутки, – «рогатими», а до прилеглих до міста сіл пустити тролейбуси з автономним ходом.

Тим часом, щоб захистити пасажирів та впливати на перевізників, автори розробки стратегії пропонують створити систему диспетчерського управління. Тут контролюватимуть дотримання графіків водіями автобусів та недопущення відхилень від розкладу руху. Також вони пропонують створити сайт про роботу громадського транспорту.