У Луцьку померла відома активістка, яку часто можна було бачити з плакатом в руках на міських площах, Людмила Філіпович

Журналісти «Першого» поділилися спогадами про рухівку, яка все життя боролася за справедливість та незалежність української держави. 

Нагадаємо, про смерть жінки повідомив перший голова Волинського осередку Народного Руху України Михайло Тиский. У 90-ті разом із Людмилою Філіпович та однодумцями вони боролися за незалежність.

Людмила Філіпович не раз потрапляла у кадри репортажів, бо до старості мала активну життєву позицію. І не раз розповідала про свою долю.

Із репортажу про передвиборчу атмосферу в Луцьку в березні 2019-го.

Тоді журналісти пішли знайомитися з людьми, які агітують у наметах. А Людмилу Філіпович зустріли з плакатом на стягом на центральній площі Луцька.

«- Я плакала зразу, коли мене під обкомом в 90-х називали бандерівкою. А тепер пишаюся (показує на червоно-чорний стяг, який тримає в руці, – авт.). Я ни за шо. Я просто дуже боюся, що пройде Тимошенко. Мушу в таких літах стояти тут і нагадувати людям, що боронь Боже…

Клянеться, що ніхто їй не платить. Колись була в УРП Левка Лук’яненка, але «толку з того мало і стара по партіях ходити вже», то тепер бореться самостійно.

Медпрацівниця. 12 літ трудилася у Залужжі під Устилугом фельдшером. Каже, мама в 70-х роках сиділа в центрі міста під собором і «не давала, щоб його розгородили». Дід її загинув при Брусилівському прориві (перша світова війна), був царським офіцером. Батька вбили під Козятином у Другу світову. Був «на фінській» і прийшов звідти з обмороженими ногами.

Людмила Філіпович. Їй 79. На плакаті у неї: «Здешевлю газ наполовину, лиш затягну під Путіна Вкраїну. Тюлька». Розповідає, що з 90-го року ходить на мітинги. І «ще під обкомом стояла за Україну».


***

З новин за 13 квітня 2019 року:

У квітні 2019-го пані Людмилу побили у Луцьку на Театральному майдані. Вона мітингувала проти Володимира Зеленського.

Тоді вона вкотре вийшла з плакатом у центр міста. Аби вчергове провести одиночний мітинг проти кандидата в президенти Володимира Зеленського,

«Зеленський – наркоман?» – було написано на її плакаті.

Окрім того, зі слів Людмили Філіпович, за нібито протиправну агітацію на неї написав заяву у поліцію керівник штабу Володимира Зеленського у Луцьку Валерій Стернійчук. Він і викликав поліцію.

«Я написала пояснення, чому тут стою. Я не стверджую, що Зеленський наркоман, я запитую. У заяві голова штабу написав, що на плакаті у мене стоїть знак оклику. Насправді – знак питання. Він не додивився. Зі слів поліцейських, він відмовився від своєї скарги», – коментує Людмила Філіпович.

З її слів, вона завтра знову вийде на майдан».


***

Із репортажу про приїзд на Волинь кандидата у президенти Петра Порошенка 28 червня 2019 р. Ми застали Людмилу Філіпович на вході до Луцького замку з червоно-чорним стягом у руках.

Ось як це було:

«Сиділа під брамою старого замку. Сива і простоволоса. Але як завше - з тихою усмішкою. На древко свого чорно-червоного прапора сперлася... 79-річна жінка, яку кілька місяців тому побили за те, що стояла у центрі Луцька з плакатом «проти Зе».
Насправді вона на луцьких вулицях, на мітингах та площах, з плакатами чи без ще з 90-х, коли місто виборювало незалежність країни. І майже таку (тільки не таку сиву) Людмилу Філіпович можна знайти на старих чорно-білих світлинах подій того часу.
– Як ви? - питаю.
– Після того? Нічого. Я їй теж трохи патлів...
– А що написали там? - киваю на квітчастий згорток шпалер, який виглядає з сумки (на шпалерах вона пише плакати).
– Зараз скажу, записуй... «Москаль прийде в твою хату, то буде прикол». Записала? Далі пиши: «Ха ха ха Зей». Отаке написала. Але тут, бачу, одні прихильники Порошенка, то не буду й розкривати: нема кому показувати… Тут всі свої».


***

Людмилу Філіпович часто можна побачити на архівних світлинах у моменти виборювання незалежності України в Луцьку.

Ось фрагмент з тих подій. 1990-й, тоді протестувальники три дні сиділи під будинком Волинського обкому КПУ, добиваючись зміни влади.

Людмила Філіпович тут з іконою.


***

Світла пам'ять.