У Волинській області відзначаються як негативні щодо загальнонаціональних, так і позитивні значення показників здоров’я населення.

Про головні тенденції захворюваності волинян, стан добробуту та фактори ризику для здоров'я розповів т.в.о. директора КП «Волинський обласний центр громадського здоров’я» Сергій Новосад.

Демографічна ситуація на Волині погіршується з 2015-го року, адже це був останній рік, коли народжуваність переважала смертність. Отже, рівень природного приросту населення на Волині – від’ємний, однак цей показник в нашій області все ж вищий за загальнонаціональний.

Основними причинами смертності волинян є хвороби системи кровообігу – більше 67%, злоякісні новоутворення – 11,3 %, зовнішні причини (травми, утоплення, суїциди тощо) – 5,6 %, хвороби органів травлення – 4,6 %.

Серед захворювань травлення найпоширеніші - цирози, фібрози печінки, ураження підшлункової залози. Основна причина виникнення – зловживання алкоголем, - наголосив Сергій Новосад.

522 людини в області померли від ускладнень, спричинених гострою респіраторною хворобою COVID-19.

Серед неінфекційних захворювань в області найвищим є показник рівня передчасної смертності населення віком 30-70 років від цукрового діабету – 9,5 на 100 тисяч населення, що значно перевищує загальнонаціональний показник. Значно вищий від загальнонаціонального також показник смертності від хвороб травлення у цій віковій категорії.

Показники захворюваності на інфекційні недуги є одними із найбільш позитивних в країні. Зокрема, втричі нижчим за загальнонаціональний є показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію, вдвічі нижчим – показник захворюваності на поєднану інфекцію ВІЛ/туберкульоз, майже вдвічі нижчою - частка осіб із вперше встановленим діагнозом ВІЛ у віці 15-24 роки. Однак дещо вищою, ніж загалом в Україні є смертність населення від туберкульозу, а також статистично вищою, ніж в цілому по Україні, є захворюваність на гепатит С.

Щодо зовнішніх причин смертності (травми, падіння з висоти, суїциди і т.д.), то Волинська область посідає 2 місце в країні (поступаючись лише Запорізькій області) за смертністю населення від випадкових падінь. Вищим від загальнонаціонального є і показник загибелі в ДТП.

Куріння як фактор ризику для здоров’я характеризується негативною тенденцією. Зокрема 6,4% опитаних віком від 12-ти років повідомили, що викурюють більше 20-ти цигарок на добу. Загальнонаціональне значення для цього показника – 3,0%.

За 2019-й рік на Волині не зафіксовано випадків материнської смертності. Однак вищим за загальнонаціональний є рівень дитячої смертності до 5 років.

Позитивним у Волинській області є рівень імунізації, зокрема рівень охоплення щепленнями проти гепатиту В до 1 року - 91,9%, що перевищує загальнонаціональне значення.

Рівень доходів населення Волині є доволі позитивним у порівнянні із загальним показником: частка домогосподарств, які за оцінкою добробуту відносять себе до «середнього класу» становить 55,2% за загальнонаціонального значення 33,6%.

Майже 86% волинян уклали декларації з сімейним лікарем (загалом в Україні – близько 74%).