Сьогодні, 9 вересня, близько 18-ї години на одній із транспортних розв’язок Луцька сталась ДТП — зіткнулись два легковики
29 серпня в Україні вшановують пам’ять загиблих захисників
Служба автомобільних доріг нарікає на процедуру підключення опор освітлення до мереж, аби запустити вуличне освітлення на відремонтованих трасах.
Про це стало відомо під час пресконференції щодо підсумків роботи у 2021 році, пише ІА Волинські новини.
Заступник начальника Служби автомобільних доріг у Волинській області Юрій Ришкевич розповідає: чимало волинян нарікають на те, що вже на облаштованих трасах досі не працює вуличне освітлення. Він пояснює: «Волиньобленерго» вимагає низку документів для підключення освітлення.
«Наприклад, в Устилузі виконані роботи місяць-півтора, але ми маємо поздавати усі документи, у тому числі вимагають сертифікат від ДІАМ, що підтверджує завершення робіт на цьому об'єкті. За цей об'єкт ми ще повною мірою не розрахувалися, через банківські процедури. Мали днями увімкнути освітлення, але ще його немає», – зазначає він.
Начальник Служби Анатолій Посполітак додає: «Волиньобленерго» вимагає повної здачі об'єкта в експлуатацію.
«Процес здачі в експлуатацію може розтягуватися не на один місяць. Ми повинні мати всі акти, кінцеву вартість об'єкта. Все до останнього паперу. Освітлення ж могло бути облаштоване раніше за місяць-півтора до цього часу. Але в силу цих вимог увімкнути його ми не можемо. І виходить що стоять опори, є ліхтарі, а увімкнути освітлення ми не можемо. Тому шукаємо можливості: даємо гарантійні листи, що об'єкт буде введений. Сьогодні освітлення чекає Устилуг, Секунь, Дубове. Влаштовано 19 кілометрів нових ліній, а освітити – проблема. Поки не введемо в експлуатацію об’єкт, ми не маємо права цього зробити. Мудрості десь не вистачає, але ж це – безпека людей», – наголошує він.
До слова, додають дорожники, часто їх критикують за те, що вони начебто погано встановили опори, бо десь вони похилилися. Проте причиною можуть бути аварії, які ніде не зафіксовані.
«Часом стаються ДТП з необережності, які ніде не фіксуються: наїжджають на бордюрний камінь, а потім і на опору. В результаті опора нахиляється, а нам закидають, що опору встановили, а вона від власної ваги падає», – каже Юрій Ришкевич.
Наступний допис
©2024 uaGit
Коментарі