Духівники Волинської єпархії Православної церкви України розповіли про важливість правильного розуміння рішення Синоду щодо святкування Різдва 25 грудня

Про це йдеться на сторінці Волинської єпархії Православної церкви України.

У зверненні отці пояснюють, що Священний синод не переносить святкування і не закликає відзначати Різдво за новоюліанським календарем, а також не розпочинає перехід ПЦУ на новий стиль. йдеться лише про дозвіл звершити урочисту відправу тим громадам, які виявили бажання.

Синод вже вивчатиме реальну потребу здійснювати календарні зміни після 25 грудня.

«25 грудня – лише один із 365 днів у році. І хоча Синод зробив винятковий крок назустріч деякому суспільному запитові, треба розуміти: відзначати Різдво Христове за новим стилем, а всі інші дні церковного календаря жити за старим – неправильно! Не можна руйнувати календарне коло богослужінь, за яким Православна церква живе віками. А перехід на новоюліанський – це перенесення на 13 діб усіх незалежних від Пасхи великих і малих свят, присвятків, переважної більшості храмових празників, днів ангела тощо», – йдеться у повідомленні.

Священники також додають, що юліанський стиль застарів. Однак і григоріанський недосконалий.

«Перехід на новий стиль – це не лише можливість відзначати свята з великою частиною вселенського православ’я і західним християнством. Це і ще більше віддалення від «русского міра», адже найбільше за застарілий юліанум тримається РПЦ (надаючи йому трохи не сакрального значення)», – пояснюють отці.

Утім наголошують, що є проблеми і ризики у зміні календаря. Це – несприйняття переходу значною частиною духовенства і загроза чергового розколу.

«Перехід на новоюліанум у багатьох Церквах призвів до розколів.Показовим є приклад Польської православної церкви, яка офіційно запровадила новоюліанський у 1924 р., але покинула його через… 90 років, констатувавши, що й за стільки часу 96 % парафій живе за юліанським календарем! Подібне сталося і в Македонській церкві, яка за кілька десятиліть повернулась на старий стиль, бо нового так і не сприйняв церковний народ», – наголошують у дописі священники.

Крім того, додають, що церковний календар є загальним документом Помісної Церкви, зміни й доповнення до якого приймаються тільки соборно.

«Миряни, які бажають перейти на новоюліанський календар, мають звернутися до настоятеля своєї парафії, а той – до правлячого архієрея, який зробить подання на Священний синод. Тільки після благословення церковної влади у храмі можна розпочинати відправи за новим стилем».

Довідково. За новоюліанським стилем нині живуть такі православні церкви: Вселенський патріархат, Олександрійська (православні Африки), Антіохійська (православні Сирії та Лівану), Румунська, Болгарська, Кіпрська, Грецька, Албанська, Чеських земель і Словаччини. На юліанському залишаються: Єрусалимська, Грузинська, Польська, Сербська, Македонська, Російська, Українська, а також монастирі Афону (хоч вони є частиною Вселенського патріархату).