Національний банк України посилив вимоги до обмінників і заборонив їм показувати свій курс валют поза межами кас, «привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими позначками чи символами».

Про це НБУ повідомив увечері 29 липня.

Також для контролю за тим, як обмінники дотримуються порядку обміну валют, у приміщенні обовʼязково мають бути камери відеоспостереження. Крім того, інформація про касовий апарат (РРО), який використовує обмінники, передаватиметься до Національного банку — це дозволить посилити податкову дисципліну, адже обмінники практично не сплачують податок на прибуток. Також для обмінників відновили обовʼязок подавати інформацію до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції.

Мета цього рішення — зменшити спекуляції на курсі та створити справді конкурентне середовище. Ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні практично не зафіксовано ними зловживань у сфері обміну валют. Якщо зафіксують — запровадять аналогічні обмеження.

У НБУ пояснили, що обмінники штучно підвищують курс на валютному ринку, підтримуючи цим «банкоматний туризм». При цьому попит і пропозиція у безготівковому сегменті валютного ринку стабілізувалися. У Нацбанку вважають, що курси, які останніми днями встановлюють небанківські обмінники, формуються за спекулятивним принципом.

21 липня Нацбанк уперше з початку повномасштабної війни змінив офіційний курс долара в Україні. Він зріс на 25% і тепер становить 36,5 гривні за долар. Пояснили це так: «Цей крок дозволить збільшити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити курсові умови для різних груп бізнесу та населення і підтримати стійкість економіки в умовах війни». Відповідно підвищення курсу гривні до долара вплине і на зростання цін в Україні — на 2—3%.