Сьогодні, 9 вересня, близько 18-ї години на одній із транспортних розв’язок Луцька сталась ДТП — зіткнулись два легковики
29 серпня в Україні вшановують пам’ять загиблих захисників
Цьогоріч відзначається 105-та річниця бою під Крутами. 1918 року українські військові курсанти стали на захист української незалежності та дали відсіч військам червоної армії.
Як тоді розвивались події, з чого все починалося, хто входив до українського загону, як спиняли більшовиків, скільки їх загинуло та чим закінчилась ця битва, розповіла в прямому етері ГІТу історик, доктор гуманітарних наук Олеся Ісаюк.
«Бойові дії тривали майже місяць і червоні вже на момент кінця січня 1918 січня захопили все лівобережжя і власне пробиралися до Києва.», - розповідає експертка.
Українське військове командування очікувало основний наступ більшовиків не з напрямку Бахмача, а з полтавського напрямку, тому саме туди скерувало свіжі та найбільш боєздатні підрозділи чисельністю 500 вояків, а натомість до ст. Крути відправлено 300 виснажених юнаків 1-ї Української військової школи
Бій під Крутами був успішним для оборонців української державності — наказ командування було виконано, стрімкий наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії й мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 500—600 вояків, не тільки студентів.
Бій став важливою частиною української історичної пам'яті.
Чи розвивається історія по спіралі і які висновки зробили дивіться у відео.
Попередній допис
Наступний допис
©2024 uaGit
Коментарі