Українська парамедикиня й волонтерка Юлія Паєвська на псевдо «Тайра» стала однією з 11 лауреаток міжнародної премії IWOC — «Найхоробріша жінка світу», яку вручає Державний департамент США.

Про це йдеться у повідомленні Держдепу.

Церемонія нагородження відбудеться в середу, 8 березня, у Білому домі. Захід проведуть держсекретар США Ентоні Блінкен і перша леді Джилл Байден.

У Держдепі зазначили, що «Тайра» продемонструвала надзвичайну моральну та фізичну мужність, захищаючи Україну від російської агресії.

«Вона надавала медичну допомогу учасникам Революції Гідності, і як керівник волонтерського загону парамедиків «Янголи Тайри» проводила тактичну медичну підготовку на передовій на Донбасі з 2014 по 2018 рік. Паєвська найбільш відома тим, що таємно знімала й вивозила відеозаписи, які документують звірства, скоєні російськими військами в Маріуполі», – йдеться в поясненні до номінації.

В Держдепі нагадали, що російські військові взяли Паєвську в полон, коли вона намагалася евакуювати жінок і дітей з Маріуполя, хоча вона явно була цивільною. Тайра три місяці перебувала в неволі, де жила в крихітній камері з 22 іншими жінками, схудла майже на 9 кілограмів, терпіла тортури й побиття.

«На додаток, кремлівські пропагандисти фальшиво обмовили її на міжнародному рівні як фашистку та воєнну злочинницю. Проте Паєвська відмовилася мовчати, і після свого звільнення твердо виступає за українську демократію та незалежність як вдома, так і за кордоном», – наголосили в Державному департаменті США.

Серед лауреаток є ще представниці ще 10 країн – Афганістану, Аргентини, Центральноафриканської Республіки, Коста-Рики, Ефіопії, Йорданії, Казахстану, Малайзії, Монголії та Польщі.

Лауреаткою від Польщі стала Б’янка Залевська – журналістка, яка документувала російську агресію в Україні з 2014 року та понад десять років виступала на захист українців. У 2014 році бойовики «ЛНР» обстріляли автомобіль журналістки і поранили її. Зараз вона працює ведучою одного з найпопулярніших ранкових шоу в Польщі, а також збирає історії українських біженців і документує докази воєнних злочинів, щоб надіслати їх польській владі.

Нагорода IWOC присуджується вже 17 років тому жінкам з усього світу, які продемонстрували надзвичайну мужність, силу та лідерство в захисті миру, справедливості, прав людини, гендерної справедливості та рівності, а також розширення прав і можливостей жінок і дівчат, часто з великим особистим ризиком і жертвами.

Що відомо про Тайру

Юлія Паєвська — українська спортсменка та волонтерка. Понад 20 років вона займається айкідо, має 5 дан та очолює федерацію «Мутокукай Україна». У 2014-му Паєвська на Майдані надавала медичну допомогу пораненим і травмованим.

15 березня під час евакуації жінку затримали на блокпості в селищі Мангуш, що за 15 кілометрів від Маріуполя. Згодом пропагандисти зробили про жінку декілька роликів на російському ТБ. При цьому, за словами віцепрем’єрки Ірини Верещук, Росія заявляла, що не знає, де знаходиться Паєвська.

Наприкінці травня інформаційна агенція Associated Press оприлюднила у своєму сюжеті відео, зняте з нагрудної камери Тайри у Маріуполі до того, як вона потрапила в полон. На записі Тайра допомагає людям та показує наслідки ударів російського війська по Маріуполю. Також на відео є фрагмент, як беруть у полон російських окупантів. У відповідь на запитання місцевих жителів, чи будуть лікувати полонених, волонтерка дає ствердну відповідь.

17 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що українська волонтерка Юлія Паєвська повернулась із полону росіян.