У парламенті 9-го скликання Волинь представляють шестеро народних депутатів. Загалом вони мають 70 помічників-консультантів. Майже третина з них працює з Вячеславом Рубльовим, для якого це скликання Верховної Ради є першим. Водночас найменше – 5 помічників – у політика і бізнесмена з багаторічним досвідом Ігоря Палиці.
Після повномасштабного вторгнення Росії на сайті Верховної Ради приховали інформацію про помічників народних обранців. Ця інформація досі відсутня у профайлах політиків. Наприкінці 2023 року на запит журналістів програми «Схеми» (Радіо Свобода) Апарат Верховної Ради відмовив у наданні такого роду інформації.
На запит Центру журналістських розслідувань «Сила правди» апарат парламенту надав перелік помічників народних депутатів, які виконують відповідні функції станом на січень 2024 року. Втім, там не уточнили, хто з них отримує зарплату, а хто, так би мовити, працює на громадських засадах. Тож розповідаємо, хто всі ці люди.
Серед народних депутатів від Волині найбільша кількість помічників у представника 20-го виборчого округу Вячеслава Рубльова, який пройшов у парламент від партії «Слуга народу». Йому у кулуарах Верховної Ради допомагають 22 особи.
Серед них – п’ятеро чинні депутати Волинської обласної ради від партії «За майбутнє» Ігор Лех, Юрій Ройко, Оксана Філіпчук, Михайло Скопюк, Володимир Яренчук, двоє обранців громади з Турійської селищної ради Сергій Власюк та Василь Шудрук, Луцької міської ради – Олег Тарасюк, Васильківської міської ради на Київщині – Анна Турчин.
За даними аналітичної системи «YouControl», у попередніх скликаннях Ігор Лех був помічником народних обранців від партії «Батьківщина»: Василя Кравчука та Євгена Кирильчука.
Ігор Лех разом з сином Олександром володіє волинськими компаніями «Грандпостач», і «Пальче», які спеціалізуються на продажу сільгосптехніки.
Під час виборів до парламенту у 2019 році Лех вніс на рахунок виборчого фонду Вячеслава Рубльова 200 тисяч гривень.
Помічницею Рубльова є Людмила Марадевич, яка раніше працювала у Фонді Ігоря Палиці «Тільки разом». У 2022 і 2023 роках жінці виділяли матеріальну допомогу з обласного бюджету в межах депутатського фонду представника партії «За майбутнє» Юрія Харченка на загальну суму 15 тисяч гривень.
До речі, на президентських виборах у 2019 році Марадевич була довіреною особою кандидата у президенти ексукропівця Віталія Купрія.
Допомагають народному обранцю Рубльову радниця голови Волинської обласної ради, колишня журналістка Анна Бліннікова, директор комунального підприємства «Волиньпроект» Дмитро Дубняк, колишній голова Локачинської районної ради Володимир Мазурок та радник голови Луцької районної ради Олег Олійник.
Співпрацюють з нардепом Рубльовим волонтери та колишні депутати міських рад на Волині Сергій Балицький та Вадим Зінгель. Балицький є співзасновником громадської організації «Волонтерський центр «Серце патріота», а також засновником та керівником фірми «Вишків-Брук». У 2015-2020 роках був депутатом Луцької міськради від політичної партії «УКРОП».
У 2021-му Центр журналістських розслідувань «Сила правди» писав як компанія депутата після його потрапляння в Луцькраду почала отримувати підряди на ремонти дворів і тротуарів, а Сергій Балицький сам у себе орендував спецтехніку, щоб перемагати у тендерах.
Вадим Зінгель – волонтер громадської організації «Самооборона» та підприємець з Рожища. У попередньому скликанні був депутатом Рожищенської міської ради від «Батьківщини».
Сергій Балицький у 2017-2018 роках щедро фінансував політичну партію «УКРОП». Їй тоді він переказав понад 300 тисяч гривень. Але зробив це маючи податковий борг, тож потрапив під суд, а кошти йому повернули. Вадим Зінгель упродовж 2017-2018 років переказав на рахунок «Батьківщини» понад 5 тисяч гривень.
У Верховній Раді 7-го скликання нинішній помічник Рубльова Леонід Андрійчук працював із депутаткою від «Партії регіонів» Катериною Ващук. Леонід Андрійчук був двічі головою Горохівської районної ради: упродовж 2002-2006 років і 2010-2015 років, а також головою Горохівської райдержадміністрації протягом 2006-2010 років.
Ще один консультант нардепа Вячеслава Рубльова – заслужений лікар України, батько відомих столичних пластичних хірургів Ростислава і Тараса Валіхновських, хірург з Турійська Любомир Валіхновський. Він у парламенті 7-го та 8-го скликань допомагав народному обранцю з Волині Сергію Мартиняку. До слова, останній був головним конкурентом Вячеслава Рубльова на виборах до Верховної Ради.
Григорій Козакевич у попередніх скликаннях Верховної Ради співпрацював з іншими нардепами з Волині на громадських засадах. Зокрема, у парламенті 7-го скликання був помічником народного обранця від «Батьківщини» Ярослава Федорчука, у 6-му скликанні – Євгена Кирильчука. З останнім Григорій Козакевич працював і у 5-му скликанні парламенту, в той же час він допомагав і «бютівцю» Петру Кравчуку.
З Рубльовим співпрацює киянин Дмитро Шкрабатовський. Він одночасно є директором та засновником кількох столичних компаній: «Юридична компанія «Ліга права та закону» та «Укртрансплюс», що займається допоміжним обслуговуванням наземного транспорту. Заразом він керує громадською організацією «Кияни за майбутнє», Всеукраїнською професійною спілкою працівників логістичної галузі та благодійним фондом «Українська федерація банків продовольства».
Шкрабатовський упродовж 2016-2018 років зробив партії «УКРОП» внесків на понад 200 тисяч гривень, а у 2017-2018 отримав від партії майже 100 тисяч.
За даними Апарату Верховної Ради, допомагають Вячеславу Рубльову у роботі керівник готелю «Patio di Fiori» Віталій Пащенко та лучанка Інна Лебедь.
У першому півріччі 2023 році народний обранець Вячеслав Рубльов посів 355 сходинку серед нардепів за активністю під час голосувань. Він брав участь у 34,15% голосувань, а під час 41% волевиявлень Ради був офіційно відсутній на роботі.
У «слуги народу» Валерія Стернійчука, який також отримав мандат народного депутата вперше у 2019 році, у порівнянні із Вячеславом Рубльовим консультантів менше. У списку помічників нардепа на початку 2024 року – 12 осіб.
Одним з помічників-консультантів Стернійчука є син народного депутата з Києва від політичної партії «Слуга народу», голови комітету з питань прав людини Верховної Ради Андрія Задорожного Іван Задорожний. Він, згідно з даними аналітичної системи «YouControl», у нинішньому скликанні також на платній основі допомагав своєму татові та нинішньому Генеральному прокурору України, нардепу Андрію Костіну.
Іван Задорожний пов’язаний з трьома київськими фірмами, дві з яких входять до групи компаній родини Задорожних, які спеціалізуються, зокрема, на готельно-ресторанному бізнесі та юриспруденції.
Помічниками Валерія Стернійчука також є два депутати Волинської обласної ради від партії «Слуга народу» – Олександр Сачук та Ігор Лісовський. Сачук у 2016-му був керівником компанії «Прем’єр кіно», яка має частку фінансово-промислової групи «Континіум» іншого волинського політика Степана Івахіва.
Лісовський у 2020 році переказав «слугам народу» понад 11 тисяч гривень. У парламенті 6-го скликання він був помічником депутата Верховної Ради від «Партії регіонів» Олександра Заца. Крім того, Ігор Лісовський є багаторічним директором фінансово-інвестиційної компанії «Патріот» та власником мережі хімчисток «Золушка».
Павло Горошкевич – депутат Володимирської міської ради та нинішній військовослужбовець. Раніше Горошкевич працював інспектором патрульної поліції, а під час виборів президента був довіреною особою Володимира Зеленського у 19-му виборчому окрузі.
Помічниками Валерія Стернійчука є депутатка Турійської селищної ради та адвокатка Антоніна Гут, заступник голови Луцької районної ради Андрій Лев та директор компанії «Волинь бізнес ресурс» Дмитро Прохорук.
Останній у 2017-2018 роках зробив у партію «УКРОП» внесків на понад 26 тисяч гривень, а у 2020-му отримав від партії «Слуга народу» надходжень на понад 18 тисяч гривень. Того ж року Прохорук балотувався у депутати Луцької міської ради від цієї ж партії, однак обраний не був.
Депутат Сошичненської сільської ради Іван Сухацький, який водночас є співвласником трьох деревообробних компаній з Каменя-Каширського: «Еко-палет», «Захід-палетсервіс» та «Лігнум енерджі», також працює консультантом Стернійчука.
Дружина скандальновідомого народного обранця з Рівного від партії «Слуга народу» Романа Іванісова Марина Іванісова також ввійшла до списку консультантів Стернійчука. Чоловіка Марини у 2019 році виключили з фракції через наявність інформації про його судимість за групове зґвалтування.
Згідно з даними Апарату Верховної Ради, також допомагають народному обранцю Валерію Стернійчуку луцький волонтер Сергій Тимчук, громадська активістка Єва Панасюк та Микола Мозолюк.
До слова, впродовж січня-серпня 2023-го Валерій Стернійчук виявився найактивнішим народним депутатом серед волинян за показником голосувань. Він був відсутній лише на 2,5% з них та не тиснув на кнопку у 18,6% випадків. Однак, за показником активності Стернійчук не ввійшов навіть до 50 найактивніших нардепів парламенту. А за показником участі в голосуваннях він посів 86 місце серед народних обранців.
Представниця партії «За майбутнє» і 23-го виборчого округу Ірина Констанкевич, яка у парламенті вже втретє, станом на середину січня 2024-го має 12 помічників-консультантів. Більшість з них працювали з Констанкевич і під час попередніх скликань Верховної Ради.
Однією з консультанток Констанкевич є дружина іншого народного обранця із Львівщини Тараса Батенка Катерина Батенко. Співпраця нардепки з нею почалася лише у нинішньому скликанні. У цьому ж скликанні парламенту Батенко також працювала зі «слугою народу» Іваном Калауром, а у 7-му скликанні – з народним обранцем від «Батьківщини» Василем Пазиняком. Окрім того, Катерина Батенко входить до наглядової ради суспільного мовника.
Чоловік Катерини Тарас Батенко потрапив до Верховної Ради як самовисуванець, бувши членом партії «УКРОП». У листопаді 2023-го став головою партії «За майбутнє».
У 2020 році сама Катерина балотувалася у депутатки Львівської міської ради від політичної партії «За майбутнє», але не пройшла. До 2019 року Катерина Батенко також працювала у штабі партії «УКРОП» і отримала загалом понад 300 тисяч гривень зарплати.
Ще однією помічницею Ірини Констанкевич є Ірина Загорська. У 2020 вона балотувалася до Луцької міської ради та Волинської обласної ради від партії «Слуга народу», однак обраною не була.
Підприємець з Волині, співзасновник молодіжного спортивно-оздоровчого клубу «Скіф» та власник фонду підтримки підприємництва «Бізнес-Центр «Любешів» Микола Бущук є один з тих, хто допомагає нардепці Констанкевич у парламенті. У 2015-2020 роках Бущук був депутатом Волинської обласної ради від політичної партії «УКРОП». Протягом 2016-2017 років він профінансував партію на понад 260 тисяч гривень. Натомість у 2017 році від неї отримав майже 15 тисяч гривень.
Ганна Величко, згідно з декларацією за 2020 рік, працювала юристкою у ДП «Волиньторф». Нині Величко – депутатка Маневицької селищної ради від політичної партії «За майбутнє».
Як у попередньому, так і в нинішньому парламентському скликанні, помічником Констанкевич є Орест Маховський. Він є головою постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Волинської обласної ради.
У 2018-2019 роках Орест Маховський переказав партії «УКРОП» понад 45 тисяч гривень.
Депутат Любешівської селищної ради Сергій Неймарк працює з нардепкою Іриною Констанкевич вже вдруге. Ще одним консультантом народної обраниці є депутат Камінь-Каширської районної ради від політичної партії «За майбутнє» Юрій Дмитрук.
Депутат Луцької райради Микола Васага, який нині допомагає Ірині Констанкевич, раніше співпрацював із народними обранцями Геннадієм Ткачуком від партії «УДАР» – 7-ме скликання – та «бютівцем» Остапом Семераком – 6-те скликання.
Помічниця Світлана Сидорук у минулому – голова Сошичненської сільської ради. Окрім Констанкевич, у парламенті 9-го скликання вона працювала з народним обранцем Тарасом Батенком, про якого вже згадувалося вище.
Серед помічників Ірини Констанкевич також Анастасія Шишко, Юлія Синьчук та Максим Войчук, який пов’язаний з чотирма луцькими громадськими організаціями: «Центр розвитку соціального капіталу», «Полюс росту», «Інститут транскордонних ініціатив» та «Кома».
У першому півріччі 2023-го Ірина Констанкевич посіла 3 місце серед народних обранців з Волині за показником голосування. Нардепка голосувала у 43,6% випадків, тоді як на 19,1% вона була відсутня.
У ще одного народного обранця від «За майбутнє» Ігоря Гузя, для якого 9-те скликання стало вже другим, 11 помічників-консультантів.
Депутат Волинської облради Андрій Бокоч співпрацює з Гузем вдруге. У минулому скликанні він допомагав другові-парламентарю на громадських засадах, а у 9-му скликанні почав працювати за зарплату. У своїй декларації за 2022 рік Бокоч вказує, що працює помічником-консультантом народного депутата.
За даними платформи «Золото партії», упродовж 2016-2019 років Андрій Бокоч працював у штаті партії «Народний фронт» і отримав понад 200 тисяч гривень зарплати. Як висуванець від цієї партії на парламентських виборах 2014-го Гузь потрапив до Верховної Ради.
Олександр Лавришик та колишня журналістка Олена Маюк працювали помічниками на платній основі у нардепа і під час попереднього скликання парламенту.
До списку помічників Гузя входять також Анастасія Недокус та колишня журналістка, виконавча директорка фестивалю «Княжий» Катерина Музичук. Вони обидві є учасницями громадської організації «Новий Володимир». Недокус у 2019-му отримала від партії «Народний фронт», у штаті якої працювала з кінця 2016 року, 33 тисячі гривень.
Іншій помічниці Олександрі Струбицькій упродовж 2016-2017 років «Народний фронт» заплатив понад 170 тисяч гривень. У 2015 році вона балотувалася до Нововолинської міської ради від «Європейської Солідарності».
Олександра Струбицька є керівницею двох громадських організацій: «Новий Нововолинськ» та «Агенція регіонального розвитку Прибужжя».
Леонід Шуст співпрацював з нардепом Гузем і у попередньому скликанні. Як і інші колеги, протягом 2016-2017 років працював у «Народному фронті», від якого отримав майже 200 тисяч гривень зарплати.
Марина Єлева, окрім виконання обов’язків помічниці народного обранця, є депутаткою Нововолинської міської ради. Її колега у міськраді Валерій Мних також є помічником нардепа.
Співпрацюють з Ігорем Гузем як помічники-консультанти керівник ГО «Національний Альянс» Максим Каширець, громадський активіст і військовослужбовець Євген Карась.
До слова, впродовж попереднього скликання, за інформацією у базі «Посіпаки», народний депутат Ігор Гузь мав 50 помічників, з яких на зарплаті було 19. На момент обрання Гузя в нардепи оплачуваних консультантів налічувалося троє.
Протягом січня-серпня 2023-го за показниками відвідуваності та голосувань серед народних обранців з Волині Гузь став другим. Він був відсутній на 25,1% голосувань.
У представника Ковельщини Степана Івахіва – 8 помічників, більшість з них не змінилася від попереднього скликання. За інформацією ресурсу «Посіпаки», на момент отримання мандата з нинішніх консультантів працювали з Івахівим на платній основі двоє, інші були на громадських засадах.
Серед них – керівник сільськогосподарського виробничого кооперативу «Волинь» Володимир Бащук. Він у 2020-му балотувався у депутати Волинської обласної ради від політичної партії «За майбутнє», однак безуспішно.
Денис Бардась, який працював зі Степаном Івахівим і у 8-му скликанні, спершу був помічником нині покійного бізнес-партнера Ігоря Єремеєва. Бардась також є засновником і керівником компанії «Ріо гарант буд», яка займається будівництвом.
Ще одна помічниця Степана Івахіва Наталія Попова є керівницею міжнародного логістичного центру «Марлог». Наприкінці 2022-го волонтерка з Ковеля отримала відзнаку «Золоте серце».
У третьому скликанні однією з помічниць народного депутата Івахіва була колишня керівниця «12 каналу», який пов’язують із нардепом, та ексдиректорка інтернет-видання «Insider Media» Катерина Дулапчій.
До консультантів Івахіва упродовж 9-го скликання доєднався Олександр Гордійчук, якого не було у списку помічників нардепа на момент початку нинішньої каденції парламентаря. У Верховній Раді 7-го скликання Гордійчук на громадських засадах також працював помічником Ігоря Єремеєва.
Упродовж трьох скликань Івахіва його помічником на громадських засадах був Петро Огребчук. Працюють з нардепом також Наталія Козлова та Тетяна Олійник.
У 2023 році Степан Івахів став одним з аутсайдерів серед нардепів з Волині за показниками участі у голосуваннях парламенту.
Крім того, торік нардеп потрапив до рейтингу безініціативності. Івахів став одним з одинадцяти парламентарів, які упродовж 2023-го не подали або ж не поставили підпис під авторством жодного законопроєкту чи постанови.
Серед шести народних депутатів з Волині найменше помічників-консультантів має Ігор Палиця. Їх у нардепа всього 5.
Однією з помічниць є Галина Половінська. Співпрацювала на платній основі з нардепом вона і під час попередніх каденцій. А у парламенті 4-го скликання Половінська була помічницею Олександра Шевченка, колишнього директора «Буковелю», який тоді представляв блок «За єдину Україну», Леоніда Гадяцького із Соціалістичної партії України та самовисуванця Анатолія Клименка.
Сама Галина Половінська у 2015-му балотувалася до Вишгородської міської ради від «Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю».
Як у минулих каденціях, так і в нинішній, з Палицею працює Ольга Таланова. Разом із Половінською у Верховній Раді 8-го скликання Таланова на платній основі допомагала «укропівцю» Олександру Шевченку.
Також співпрацюють з Палицею Борис Стецюк та луцький адвокат Роман Хомич. Перший у списку помічників нардепа був від початку 9-го скликання парламенту. За даними аналітичної системи «YouControl», співпрацював з народним депутатом на громадських засадах. Хомич заразом керує благодійною організацією «Фундація «Країна мрій», а також компаніями: «Аспект права», серед засновників якої раніше були мер Луцька Ігор Поліщук та ексдепутат Луцької міськради Микита Рабан, «Металіст», кінцевим бенефіціаром якої є колишній керівник фонду Ігоря Палиці Олександр Товстенюк.
Згідно з інформацією у декларації за 2022-й, дружина Романа Вікторія Хомич працює головним спеціалістом у відділі молодіжної політики департаменту молоді та спорту Луцької міської ради.
Ще однією помічницею нардепа Палиці є керівниця телерадіокомпанії «Рівне 1» Лада Дуніна. Згідно з інформацією в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, власником каналу є дочірнє підприємство «Телерадіокомпанія «Аверс», яке пов’язують із нардепом Ігорем Палицею.
До слова, за підсумками першого півріччя 2023-го Палиця поділив з Івахівим, останнє місце серед обранців з Волині за активністю у парламенті. Зареєструвавшись на одному засіданні у січні, Ігор Палиця так жодного разу і не натиснув кнопку у Верховній Раді.
Коментарі