Місто засинає та прокидається… не мафія, а активна молодь Горінчівської громади на Закарпатті.
П’ятеро дівчат з громади розробили власну симуляційну настільну гру, яка допоможе молоді дізнатися про можливості для розвитку та навчить захищати свої ідеї. А гратимуть в неї у власному молодіжному просторі, який відкрили цьогоріч у березні.
ШоТам розповідає, як завдяки школяркам, грантам і підтримці сільської ради вдалося створити місце, що єднає молодь з усієї громади.
Мріяли про куточок для молоді, як у багатьох інших громадах
Якби у 2021 році Оксана Росоха не прийшла працювати заступницею начальника у відділ освіти, молоді, спорту, культури й туризму Горінчівської сільської ради, то можливо, у громаді досі не було б молодіжного простору.
2 роки тому Оксана подала заявку на участь у проєкті «Соціальні дії молоді та влади» від ГО «Центр молодіжної політики», де учасники дізнавалися про можливості для молоді в громадах. Саме тоді познайомилася з п’ятьма активними дівчатами з громади та запросила їх долучитися до проєкту.
Я їздила на різні форуми в інші громади, бачила їхні можливості та молодіжні хаби. Тому дуже хотіла, аби в нас теж був такий куточок, куди молодь може прийти та гарно провести час, — каже Оксана Росоха.
Однією з дівчат, які також мріяли про молодіжний простір у громаді, але не знали, до кого можна звернутися з цим питанням, є Евеліна Яким. Дівчина зараз навчається в 11 класі.
Під час онлайн-зустрічей Оксана та дівчата вирішили почати роботу над створенням простору. Жінка каже, що вільних коштів у бюджеті на це не було, тому вона почала шукати грантову підтримку.
Самі робили ремонт у читальному залі бібліотеки
З коштами допоміг проєкт «Соціальна згуртованість» від Інституту миру та порозуміння. Тоді громаді виділили 240 тисяч гривень, які вирішили витратити на молодіжний простір у читальному залі сільської бібліотеки. Там потрібно було замінити електропроводку, зробити косметичний ремонт і закупити меблі.
Яким був читальний зал сільської бібліотеки в селі Горінчово, де зараз працює молодіжний простір. Фото надала Евеліна
За грантові кошти придбали ноутбук, столи, шафу для книг, крісла-груші, фліпчарти та понад 20 книг за порадами молоді громади. А наприкінці минулого року молодь взяла участь у проєкті UPSHIFT, завдяки якому також отримала фінансування та менторську підтримку. Додатково для простору дівчата закупили 14 стільців.
Ми доклали багато зусиль, аби облаштувати приміщення: прибрали сміття, пофарбували підлогу, стіни та стелю. Це дуже згуртувало молодь, адже вони самі розуміли, що роблять це для себе, — каже Оксана Росоха.
Ще до офіційного відкриття в просторі проводили тренінги з лідерства, психологічних навичок та протидії булінгу для школярів, до яких долучилися понад 20 учасників. Також були тренінги про молодіжну політику та проєктний менеджмент, які відвідували по 30 людей, зокрема, педагоги громади.
Евеліна каже, що найбільше запам’ятала благодійний кіновечір, який організували взимку перед офіційним відкриттям центру. Тоді на захід прийшли майже 50 людей. Квитки на вхід були платними, а отримані кошти (понад 2 000 гривень) задонатили на авто для військових, які родом з Горінчівської громади.
Розробили гру, яка допомагає проявити себе
Офіційно молодіжний простір RelaxHub відкрили в березні 2024 року. Оксана розповідає, що молодь сама організувала відкриття — вони приготували смаколики, зробили оголошення в соцмережах про відкриття й організували перегляд фільму.
Ми почали ремонти восени 2022 року, а відкрилися аж у березні цього. Облаштування простору забирало багато нашого часу, але це було того варте. На відкритті ми поділилися з іншими своїм досвідом і розповіли, який шлях пройшли, — ділиться Евеліна.
На відкритті простору дівчата презентували власну настільну гру «Моя ідея», яку розробляли 3 місяці.
Це карткова рольова гра, де дійовими особами є нейтральні учасники та голова громади. Учасники рандомно витягують картки з персонажами та картки з ідеями для розвитку громади, які мають захищати протягом всієї гри.
Ми хотіли, аби молодь вміла говорити про свої ініціативи, не боялася проявляти себе та знала, хто може допомогти реалізовувати проєкти, — каже Евеліна Яким.
Дівчата вже протестували гру, а влітку планують запросити інших на захід, аби зіграти разом.
Місце для знайомств з колекцією сучасних книг
Зараз молодіжний простір працює за графіком бібліотеки з неділі до четверга. Проте він відкритий і на вихідних, якщо там проводять якісь заходи.
Разом з дівчатами Оксана відвідувала форуми у Львові, Києві й Ужгороді. До пандемії молодь могла вийти хіба на дискотеки, тому Оксана мріє, що молодіжний простір стане місцем зустрічей і кращого дозвілля.
Ми завжди намагаємося залучати до заходів молодь з різних сіл, аби вони всі познайомилися та подружилися, — додає Оксана Росоха.
Зараз у просторі БФ «Центр громадських ініціатив» проводить тренінги зі створення молодіжних рад за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Його мета в тому, аби створити Молодіжну раду в Горінчівській громаді. Благодійники допоможуть із закупівлею обладнання й оформленням необхідних документів.
Одна з відвідувачок ділилася, що була дуже рада отримати цінні поради від психолога. Інша ж вважала, що тут є лише старенька бібліотека з радянськими книгами, тому для неї було приємною несподіванкою, що тут зробили світле приміщення з цікавою сучасною літературою.
Тепер молодь має більше можливостей у громаді
Влітку молодь Горінчівської громади приходитиме на літературні вечори чи перегляд фільмів, а вже з вересня для них організують тренінг з учнівського самоврядування.
Евеліна мріє, щоб місцева молодь підхопила їхню ініціативу та продовжувала розвивати простір, адже дівчина та її подруги цьогоріч вступатимуть в університети. Проте вона радо долучатиметься до заходів, оскільки вже вважає молодіжний простір частинкою себе.
Раніше всі тусувалися окремо, ніхто нікого не знав, а на заходах люди знайомляться, розповідають про свої уподобання та проблеми, діляться ідеями. Ми пишаємося, що мотивуємо молодь і показуємо, як вона може приносити користь своїй громаді. А ще дуже радіємо, коли отримуємо позитивні відгуки про нашу роботу, — ділиться Евеліна Яким.
Оксана Росоха каже, що молодіжний простір був для неї маленькою мрією, в яку мало хто вірив: мовляв, нічого не вийде, бо на це потрібно багато коштів.
Пишаюся, що не послухала нікого, а повірила у свої сили та сили молоді нашої громади. Дуже приємно бачити те, що ми зробили самі. Коли я йшла вчитися в університет, то була скутою та не знала багатьох речей. Мої ж дівчата з простору кажуть, що бачать свій розвиток та стали впевненішими в собі. Мені дуже приємно, що наша молодь тепер має можливості, навіть не виїжджаючи з громади, — підсумовує Оксана Росоха.
Авторка: Марія Лаврів
Попередній допис
Наступний допис
Коментарі