В Україні 18 травня набув чинності новий закон, присвячений мобілізаційним процесам. Цей документ, який отримав номер 10449, був ратифікований та офіційно підтверджений президентом країни. Він викликав значний резонанс серед політичних лідерів та активістів, оскільки його вважають одним з ключових законодавчих актів поточного засідання Верховної Ради.

Серед іншого, відтепер кожен військовозобов’язаний повинен оновити свої облікові дані та носити при собі документи завжди. "Еспресо.Захід" детальніше розповість хто та де вас можуть зупинити для перевірки.

Хто може перевіряти ваші військово-облікові документи

В умовах мобілізації, перевіряти можуть військово-облікові документи та паспорти у всіх чоловіків від 18 до 60 років. Цю перевірку можуть здійснювати:

 • члени Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
 • офіцери поліції;
 • представники Державної прикордонної служби.

Необхідні військово-облікові документи для носіння під час мобілізації:

Чоловіки віком від 18 до 60 років мають обов’язок завжди мати при собі документи, які засвідчують їхні особисті дані та статус у військовому обліку. Це важливо для підтвердження інформації, зареєстрованої у військовому реєстрі.

Категорії військово-облікових документів:

 • Призовники: необхідно мати свідоцтво про реєстрацію у призовній дільниці;
 • Військовозобов’язані: потрібно мати військовий квиток або тимчасове посвідчення;
 • Резервісти: мають носити військовий квиток.

Важливо, що з 16 травня введено в дію новий електронний формат військового квитка. Цей документ буде доступний у персональному кабінеті військовозобов’язаного через додаток "Резерв+". Електронний військовий квиток має таку саму юридичну вагу, як і його паперовий аналог. Згідно з інформацією Міністерства оборони України, ця функція стане доступною з 18 червня.

Де у вас можуть перевірити документи

У військовозобов’язаних, по факту, можуть запитати документи будь-де: на вулиці, у приміщенні, в громадських місцях. Детальніше:

 • В прикордонній зоні;
 • На контрольно-пропускних пунктах на кордоні;
 • По місцю проживання, роботи чи навчання;
 • У публічних просторах, включаючи будівлі та інші споруди;
 • У місцях, де збирається багато людей;
 • На дорожніх блокпостах.
Як має відбуватися перевірка документів

Представник ТЦК та СП зобов’язаний представитися повним ім’ям та прізвищем, вказати свою посаду, а також надати особистий документ та службове посвідчення, яке засвідчує його право вручати повістки.

Працівники поліції та прикордонної служби мають представлятися відповідно до процедур, встановлених керівництвом Національної поліції та Державної прикордонної служби. Під час перевірки вони визначають, чи особа є військовозобов’язаною, порівнюють особисті дані та інформацію з військово-облікового документа з даними в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, використовуючи необхідне обладнання.

Згідно з оновленими правилами, під час перевірки військово-облікового документа разом з паспортом, уповноважена особа повинна проводити фото та відеозапис процедури.

У випадку, коли під час перевірки виявляється, що особа перебуває на військовому обліку в розвідувальних органах, процедуру перевірки не документують візуально.

Що загрожує військовозобов'язаному, якщо виявили порушення

У разі виявлення порушень військового обліку або несумісності даних у військово-обліковому документі з інформацією в Єдиному державному реєстрі, особа може бути запрошена до районного чи міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Представник центру повинен оформити та вручити повістку, але не має права негайно доставляти особу до військкомату без належних підстав.

У випадку, коли особа перебуває в розшуку або відмовляється прийняти повістку, поліція має право затримати та доставити її до територіального центру. Якщо ж особі лише вручають повістку, поліція не має права затримувати її для доставки.

Після прибуття до територіального центру, громадянина реєструють на військовому обліку, він може пройти медичний огляд для визначення придатності до служби та уточнити свої персональні дані.

Якщо людина відмовляється від отримання повістки, уповноважені особи складають акт відмови, який подається керівництву територіального центру та реєструється.

Поліцейський, що входить до групи оповіщення, може затримати особу та доставити її до центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки відмова від повістки вважається порушенням військового обліку.

Згідно зі статтею 261, у разі затримання людини поліція зобов’язана негайно повідомити про це її родичів, а також за запитом затриманого – місце його роботи.