Закуплене обладнання, за даними журналістів, дає можливість намайнити близько 80 біткоїнів на місяць або понад $4 млн.

Журналісти Програми Схеми оприлюднили дані свого розслідування, в якому йдеться про те, що на Запорізькому заводі феросплавів (ЗЗФ) зі сфери впливу бізнесмена Ігоря Коломойського створили велику криптоферму.

За даними журналістів, ЗЗФ у 2021 році завіз із Грузії та Китаю обладнання для майнінгу криптовалюти. Паралельно завод отримував дешеву електроенергію від Енергоатому через фірму з орбіти Коломойського Юнайтед Енерджі.

У розслідуванні Схем говориться, що з лютого на ЗЗФ надійшло понад 15 000 блоків для майнінгу криптовалют на суму близько $12 млн. Частину пристроїв імпортували в Україну через Чорноморський рибний порт, який також контролює група Приват Ігоря Коломойського.

Журналісти підрахували: якщо все завезене з Грузії та Китаю обладнання включити цілодобово на повну потужність, це може принести запорізькому заводу близько 80 біткоїнів на місяць або понад $4 млн.

Згідно з розслідуванням, перед тим як на завод почали завозити обладнання, у грудні 2020 року відбувся аукціон, на який підрозділ Енергоатому – Енергоатом-трейдинг – виставив великий обсяг електроенергії. Більшість зі знижкою придбав трейдер Юнайтед Енерджі. Замість первісної вартості 1,4 гривні, одна кВт-година коштувала приватній компанії 1,15 гривні.

Куплену на грудневому аукціоні електроенергію Юнайтед Енерджі з січня до червня 2021 року постачав на низку підприємств з орбіти Ігоря Коломойського, серед яких і ЗЗФ.

На запитання Схем, чому на заводі вирішили облаштувати криптоферму, керівник ЗЗФ Павло Кравченко пояснив: «Щоб мати змогу заробляти гроші. Мати прибуток тоді, коли нема реалізації нашої основної продукції».

І додав, що криптоферму встановили, але «...у нас ще немає можливості її запустити, бо обладнання треба підготувати, щоб воно працювало».

На уточнення щодо дешевої електроенергії, Кравченко відповів: «У нас її немає».

З проханням про коментар журналісти Схем звернулися до Ігоря Коломойського. Проте говорити на цю тему він відмовився.