Сучасний світ стирає межі поділу професій на чоловічі та жіночі. Сьогодні жінки спокійно виконують чоловічі ролі, а чоловіки задіяні в жіночих професіях, таким чином нівелюючи неписані обмеження. Тому, цілком логічно, що зустрічі з жінками, які успішно реалізують себе у професіях, стереотипно закріплених за чоловіками, викликає неабиякий інтерес.
З першого січня 2022 року, вперше, за майже 260-літню історію Муніципального театру Болоньї (Італія) музичною директоркою та головною диригенткою стала жінка, наша землячка Оксана Линів.
Справа у тім, що на сьогодні у музичному світі, серед диригентів, переважають чоловіки. Це такий собі закритий чоловічий клуб.
«Приблизно три відсотки до дев’яноста семи відсотків чоловіків. Ми дійсно в переважній меншості. Ця професія (диригента) останні сто років фактично належала в основному представникам чоловічої, сильної статі, адже вважалося, що жінка не може бути настільки сильною, вольовою, щоб узяти на себе керівництво над таким великим колективом. Але, останнім часом, разом зі змінами у нашому суспільстві з’являється багато талановитих диригентом. І я пишаюся тим, що можу бути серед таких успішних представниць» - каже Оксана Линів.
До слова, Оксана Линів наразі єдина у світі жінка-українка, яка очолює і керує закордоном симфонічним оркестром та оперним театром такого рівня. Ось кілька цікавих фактів про саму Болонью. Тут знаходиться найстаріший університет Європи, заснований 1088 року. Сюди приїжджали знані у світі музиканти, а Вольфганг Амадей Моцарт, Джоакіно Россіні, Ріхард Вагнер, Джузеппе Верді відвідували цей оперний театр. В Болонській філармонічній академій Моцарт отримав диплом.
Оксана Линів народилася у Бродах, на Львівщині у творчій родині. Мама –піаністка, тато – керівник хору.
«Змалечку навчалася грати на сопілці, на фортепіано, брала уроки по скрипці, по вокалу. Залюбки співала в хорі. Але коли почула вперше вінілові пластинки, записи Герберта фон Караяна, мене настільки захопило звучання симфонічного оркестру, такого злагодженого, сильного, мені здавалося, що диригент це така професія, де ти стоїш в центрі вулкану, буквально в центрі кратеру і цей вулкан вибухає на тебе. А ти ніби маг керуєш своїми руками всім цим океаном музики та енергії. Мене це захопило» - згадує Оксана Линів.
Отримані враження спонукали Оксану Линів здобути вищу музичну освіту за фахом оперно-симфонічного диригування у Львові, потім у німецькому Дрездені. В Україні під час навчання була асистенткою головного диригента Львівського оперного театру, пізніше працювала диригенткою в Одеському театрі опери і балету. Диригувала виставами у Берлінській, Баварській державній опері, Державній опері Штутгарта, Франкфурта. У липні 2021 вона стала першою жінкою-диригенткою, яка відкривала Байройтський оперний фестиваль у Німеччині – вперше за 145 років його існування.
Оксана Линів опікується розвитком класичної музики в Україні і у 2016 році з її ініціативи у Львові було засновано Міжнародний фестиваль класичної музики LvivMozArt, яким вона керує як арт-директор. У тому ж 2016-му, з ініціативи Оксани Линів, був заснований Молодіжний симфонічний оркестр України/ YsOU, який став найпотужнішою платформою для розвитку молодих музикантів з усіх областей України і вже завоював міжнародне визнання.
Більше про життя і творчість Оксани Линів, а також про те, чи може звучати професійний оркестр без диригента, дізнавайтеся із відео:
Коментарі