На півночі Житомирської області правоохоронці припинили незаконний промисловий видобуток бурштину, який обійшовся регіону незворотними порушеннями екосистеми та підтопленням сільськогосподарських земель. Одним із власників фірми, яка по-варварськи рила землю, є зареєстрований на окупованій території В’ячеслав Шалигін, бізнес-партнер Анатолія Капустюка, директора КП «Волиньприродресурс».

Про обшуки на підприємстві 26 січня повідомила пресслужба СБУ в Житомирській області, пише «Житомир.info».

«Служба безпеки України, на виконання заходів щодо захисту економічного потенціалу держави, припинила незаконний промисловий видобуток бурштину на Житомирщині. Столичні комерсанти, придбавши на 5 років спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами, так поспішали «відбити» його вартість, що проігнорували етап дослідно-промислової розробки родовища, передбачений на першому році. Одразу перейшли до повноцінного промислового видобутку на експорт. Результатом таких дій є суттєве порушення функціонування місцевої мережі меліоративних каналів, підтоплення земель с/г призначення та незворотні порушення екосистеми», – йдеться у повідомленні.

За даними слідства, навесні минулого року столична комерційна структура придбала за 1,111 млн грн спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами на 5 років. Предмет дозволу – ділянка площею 8,6 га у Коростенському районі Житомирщини.

Упродовж першого року дії дозволу передбачено проведення виключно дослідно-промислової розробки родовища для оцінки кількості та якості запасів корисної копалини.На цьому етапі дозволено видобувати не більше 5% від попередньо оцінених запасів. Для цього родовища це – менше 700 кілограмів бурштину-сирцю за рік. Натомість комерсанти одразу ж після придбання дозволу орендували спеціальну важку техніку у 2 місцевих приватних підприємців та навесні 2021 розпочали на території родовища повноцінний промисловий видобуток бурштину.

За оперативною інформацією, частину видобутого сонячного каменю ділки вже експортували за кордон.

За оцінками Державної екологічної інспекції, у результаті таких дій земельна ділянка зазнала незворотних порушень і нині є непридатною до використання за цільовим призначенням. Несанкціонований відбір води із місцевої мережі меліоративних каналів спричинив суттєве порушення її функціонування. Результатом скиду так званих «зворотних» вод стало затоплення ними земель сільськогосподарського призначення.

Суму збитків, завданих екології, встановлює ініційована СБУ експертиза.

У ході 4 обшуків, проведених за адресами реєстрації та реального місцезнаходження на території Коростенського району підприємств-учасників промислу та за адресами мешкання організаторів схеми, вилучено:

– десятки кілограмів незаконно видобутого бурштину-сирцю (у тому числі відбірного), розфасованого залежно від фракції, попередньо оціненого у понад 2,5 млн грн;

– оригінали підробленої та виготовленої «для внутрішнього користування» маркшейдерської документації;

– печатки підприємств-учасників оборудки;

– понад 200 тис. грн, ймовірно отриманих від незаконної діяльності.

«У межах кримінального провадження за ч.2 ст.240-1 (незаконне видобування, збут, придбання, передача, пересилання, перевезення, переробка бурштину) Кримінального кодексу України триває досудове розслідування для вияснення усіх обставин та осіб, причетних до протиправних дій. Документування правопорушення проводили співробітники Управління СБ України у Житомирській області спільно зі слідчими ГУ Нацполіції області за процесуального керівництва Житомирської обласної прокуратури», – повідомили в СБУ.

У пресслужбі Житомирської обласної прокуратури уточнили, що мова йде про родовище бурштину поблизу села Білка Ушомирської громади.

«За даними слідства, група місцевих жителів, пов’язаних з декількома приватними підприємствами, під виглядом розробки родовища бурштину поблизу с. Білки Ушомирської територіальної громади, налагодила незаконне видобування та обробку коштовного каміння», – йдеться у повідомленні прокуратури.

Нагадаємо, навесні 2021 року відбувся аукціон з продажу спецдозволу на користування родовищем бурштину ділянки «Древлянська-3», площею 8,6 га. Перемогу в аукціоні за 1,111 млн грн отримало ТОВ «Древстецкомпанія».

За даними аналітичної системи YouControl, ТОВ «Древстецкомпанія» засноване в лютому 2018 року та зареєстроване в Житомирській області, місто Коростень, вул. Кемського, 68 (до червня 2021 фірма була зареєстрована в Житомирі на вул. Хлібній, 25). Спеціалізується ТОВ на неспеціалізованій оптовій торгівлі, статутний капітал – 10 тис. грн. Керівник – Михайло Богданов, засновники Богдан Гаєвський, В’ячеслав Шалигін, Дмитро Коваленко, офшорна компанія «Афкі інвестментс лімітед».

До слова, В’ячеслав Шалигін, зареєстрований на території так званої «ЛНР» – у місті Антрацит Луганської області, – давній бізнес-партнер Анатолія Капустюка, директора комунального підприємства «Волиньприродресурс», яке видобуває бурштин на Волині і яке нещодавно рішенням Волиньради перетворили у приватне акціонерне товариство.

У 2019 році Анатолій Капустюк отримав від В’ячеслава Шалигіна 400 тисяч гривень за цінні папери і корпоративні права.

Капустюка і Шалигіна також пов’язує участь у ТОВ «ЕКОЛОГІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА БУДІВНИЦТВО» (скорочено – «Екотехбуд»). Основна діяльність цього підприємства – «Добування інших корисних копалин та розроблення кар'єрів». Зареєстроване в Києві. Статутний капітал – 4 мільйони гривень.

Шалигін має у цій фірмі 20% у статутному капіталі, а фірма Капустюка «Амбер-інвест» – 10%. Крім того, половина власності «Екотехбуду» зареєстрована за кіпрським офшором  «Афкі інвестментс лімітед». Саме ця фірма володіє 62,5% статутного капіталу ТОВ «Древстецкомпанія» – підприємства, яке «накрили» правоохоронці на незаконному видобутку бурштину на Житомирщині.