З 1 грудня в Україні запрацює новий механізм призначення субсидій та пільг. Це має значно спростити подання документів. Також з початком зими зростуть прожитковий мінімум і пенсії, а тарифи залишаться без змін.

Gazeta.ua опублікувала, які зміни очікують українців у сфері соціальних виплат.

Субсидії

До кінця листопада цього року органи соцзахисту продовжували діяльність з приймання та опрацювання звернень громадян щодо цього питання. А вже з 1 грудня цим питання почне займатися Пенсійний фонд.

Для осіб, які вже отримують субсидію, все залишається без змін

Для осіб, які вже отримують субсидію, все залишається без змін: буде тільки інший орган, який займатиметься адмініструванням житлових субсидій. Відповідні кошти поступатимуть на банківські рахунки або через пошту – у способах виплати нічого не змінюється.

Голова Пенсійного фонду Євгеній Капінус пояснив, як тепер відбуватиметься оформлення субсидій для тих, хто ще цього не робив.

«Людина буде подавати заяву і декларацію через відділення Пенсійного фонду, через громади, інші установи, крім соцзахисту, в електронному вигляді або у вигляді листа», – пояснив Капінус.

Тепер у призначенні субсидій не застосовуватиметься територіальний підхід.

«Якщо раніше субсидії нараховувалися шляхом виключно територіального підходу, то зараз ми застосовуємо екстериторіальний механізм. Людина може звертатися до будь-яких відділень на будь-якій території, де їй буде зручно. І отримувати відповідно призначення субсидії», – наголосив Капінус.

Можна подавати заяву на субсидію в електронному вигляді

Також можна подавати заяву на субсидію в електронному вигляді, повідомляє Пенсійний фонд України. З 1 грудня особам, які ще не подавали документи на отримання субсидій, необхідно написати заяву і подати її разом із декларацією про доходи в органи ПФУ. Також можна надіслати документи до органів Пенсійного фонду України поштою; звернутися до уповноважених осіб своєї територіальної громади або до ЦНАПу; надіслати документи через сайт Міністерства соціальної політики України; через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, через мобільний додаток Фонду або через портал «Дія».

При подачі заяви для отримання субсидії з 1 грудня в Україні треба надати такі документи:

  • договір найму (оренди) житла (за наявності);
  • довідки про доходи (при зазначенні в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, ПФУ);
  • інші документи, необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби), що підтверджують непроживання особи за місцем реєстрації.

Підтвердити місце реєстрації можуть довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні або договори оренди житла в іншому місті.

Отримати субсидію можуть і безробітні. Це ті особи, які втратили роботу під час воєнного стану та отримують допомогу після реєстрації в центрах зайнятості. Якщо особа офіційно стала на облік в центр зайнятості, як середній дохід буде враховуватися розмір призначеної допомоги з безробіття за повний місяць. Безробітні зможуть звернутися за субсидією наступного місяця після реєстрації як безробітного.

Субсидія не призначається при простроченій понад три місяці заборгованості щодо оплати комунальних послуг

Субсидія не призначається при простроченій понад три місяці заборгованості оплати комунальних послуг, строк позовної давності якої не минув та загальна сума якої перевищує 680 грн. Для домогосподарств, яким житлова субсидія вже призначена (відповідно до законодавства, субсидія призначена до закінчення опалювального сезону – квітень 2023 року. – Gazeta.ua), наявність заборгованості враховуватиметься при призначенні житлової субсидії на наступний період.

Прожитковий мінімум

Держбюджет цього року передбачає планове збільшення розміру прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум є базовим державним стандартом, від якого залежать розміри соціальних виплат: пенсії, допомога з безробіття, інвалідності, аліменти тощо. Середній показник зросте на 81 грн і становитиме 2589 грн на особу (замість 2508 грн з 1 липня).

Для різних соціальних та демографічних груп прожитковий мінімум з 1 грудня зросте по-різному

Для різних соціальних та демографічних груп прожитковий мінімум з 1 грудня зросте по-різному. Для дітей до 6 років – 2272 грн, дітей 6–18 років – 2833 грн, працездатних повнолітніх громадян – 2684 грн, осіб, які втратили працездатність – 2093 грн.

Згідно з ухваленим бюджетом на 2023 рік, прожитковий мінімум залишиться без змін протягом усього року.

Пенсії

На підставі зміни прожиткового мінімуму у грудні відбудеться плановий перерахунок пенсій. Сума підвищення становитиме від 66 до 660 грн.

Зросте розмір наступних виплат:

  • мінімальної та максимальної пенсії за віком – 2093 грн та 20 930 грн відповідно;
  • мінімальної пенсії шахтарів – 6279 грн;
  • мінімальної пенсії сім'ям військовослужбовців при втраті годувальника – 4186 грн;
  • мінімальної пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
  • доплати за понаднормовий стаж для непрацюючих пенсіонерів;
  • надбавки донорам, підвищення ветеранам, жертвам нацистських репресій та ін.
  • пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Перерахунок здійснюється автоматично без звернення громадян

Розмір підвищення виплат для кожного пенсіонера визначається індивідуально. Перерахунок здійснюється автоматично без звернення громадян. Крім того, з 1 грудня передбачено підвищення пенсій непрацюючим особам до 70 років із повним страховим стажем (30/35 років для жінок/чоловіків). Мінімальна виплата для цієї категорії пенсіонерів з 1 грудня 2022 становитиме 2500 грн.

«Найменш забезпечені громадяни мають якось виживати»

Грошей на соціальні виплати Україна не має. Все отримує від західних партнерів, каже економіст Володимир Дубровський.

«Все, що отримуємо, дають наші західні партнери. А гроші вони дають в тому числі на соціальні потреби. Найменш забезпечені громадяни мають якось виживати. І держава намагається про них дбати. Тому заперечень проти таких кроків точно немає. Тому що ціни зросли, інфляція доволі висока, і людям дійсно жити важче», – каже економіст.

Це компроміс між тим, що держава може собі дозволити, і тим, щоб нічого не робити

Підняття прожиткового мінімуму на 81 грн не компенсує значного росту цін через війну. Однак це – компроміс між тим, що держава може собі дозволити, і тим, щоб нічого не робити, додав експерт.

«Загалом зростання прожиткового мінімуму – найбільш важливий фактор у визначенні пенсії та у допомозі малозабезпеченим», – сказав Дубровський.