Українцям з 1 січня перерахували плату за доставку газу. Вона залежить від двох чинників: скільки кубометрів ви використали минулого року (з жовтня по жовтень), а також у якому населеному пункті проживаєте. Поки українці дивуються новим сумам у платіжках, у судах намагаються з'ясувати, чи законна ця платіжка. У Луцьку суддя Віталій Ковтуненко вирішив, що тариф недійсний, бо постанова комісії не пройшла реєстрацію.

Про це повідомляє OBOZ.UA.

Доставку газу не визнавали незаконною, але дозволили її не платити

Минулого року "Волиньоблгаз" подав чергову заяву проти боржника, який місяцями не сплачував за доставку газу та накопичив борг у розмірі понад 10 тис. грн. Тисячі таких заяв проти боржників подають по всій країні, і практично в усіх справах суд зобов'язує сплатити заборгованість. Але не цього разу.

Минулого місяця Луцький міськрайонний суд вирішив, що "Волиньоблгаз" не має права примусово стягнути борг. Суддя Віталій Ковтуненко вирішив, що оскільки Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) не зареєструвала свою постанову щодо тарифів на доставку газу в Мін'юсті, то ця постанова, а разом з нею і тарифи недійсні.

У рішенні Ковтуненка йдеться і про те, що насправді в законі про НКРЕКП не зазначено, що постанови мають реєструватись. Проте реєстрацію нормативних актів передбачено у ст. 117 Конституції України, а вона не відбулась. Тому суд вважає, що насправді тарифи не діють, а борг платити не треба. Справу скерували на апеляційний розгляд. У профільній комісії вважають, що Луцький міськрайонний суд не має права визнавати норми закону неконституційними.

"При цьому судом достовірно встановлено, що постанови НКРЕКП № 2766 від 30.12.2020 р. та № 2742 від 22.12.2021 року не пройшли державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України... А тому за таких обставин тариф, вказаний у них, не може бути розцінений як обов'язковий для споживача, якщо він з ним не погодився", – йдеться в рішенні суду.

Однак це не означає, що якщо ви не будете платити за доставку газу, то в судах з вас не вдасться примусово стягнути гроші. Судова практика показує, що думку судді Ковтуненка поділяють далеко не всі його колеги. Наприклад, з останніх рішень:

Пирятинський районний суд Полтавської області (справа № 544/2743/23) зобов'язав боржника заплатити 8,2 тис. грн боргу за доставку газу, 245,5 грн відсотків та ще й 728,9 грн інфляційних втрат.

Котелевський районний суд (справа № 535/1414/23) зобов'язав боржника заплатити за доставку газу близько 4,5 тис. грн. В обох випадках судді погодились: українці мають платити за доставку газу, а тариф – законний.

Ба більше, в Україну знову повернули можливість накладати штрафи та включати в позов інфляційні витрати. Крім того, саме боржник має платити судовий збір. У результаті розмір боргу після суду може збільшитись на кілька тисяч гривень.

За що взагалі треба платити і чому мені нараховують так багато?

В Україні внаслідок запуску ринку газу розділили вартість утримання газової інфраструктури, яка використовується для доставки газу, та сам газ. Це зробили для того, щоб різні компанії займалися продажем та доставкою газу. Так, за "трубу" відповідає компанія, яка може бути не пов'язана з постачанням блакитного палива. Це дозволяє повноцінно працювати ринку: вибирати, у кого та за якою ціною купувати блакитне паливо.

Після початку повномасштабної війни "Нафтогазу" передали 98% всіх споживачів газу. Фактично зараз це єдиний постачальник. Є й інші, але в них залишилась невелика кількість лояльних споживачів. Національна компанія остаточно перетворилась на монополіста.

Проте, ймовірно, після завершення війни ринок стабілізується. Якщо у компаній будуть дієві способи отримання заборгованості, то охочі продавати блакитне паливо населення знайдуться.

Плата за доставку газу – кошти, які мають витрачати на утримання газової інфраструктури, забезпечення ремонтних робіт тощо. Тариф на доставку не змінився цього року. Тариф залежить від регіону. В невеликих місцях плата може сягати більш ніж 2 грн за кубометр, водночас у великих населених пунктах за куб можуть платити близько 40 копійок.

Головне фото unsplash