Статус учасника бойових дій (УБД) отримують українські військовослужбовці, що брали участь в обороні України та у захисті безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з вторгненням рф.

Держава намагається підтримувати та допомагати героям, які захищають нашу країну. На рівні законодавства встановлено пільги для учасників бойових дій. Існує низка нормативно-правових актів, які регулюють це питання, але найголовнішим серед них є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Стаття 12 цього закону встановлює велику кількість пільг для учасників бойових дій.

Chas News розповідає, які пільги передбачено для осіб зі статусом УБД та їхніх сімей і як їх оформити у 2024 році.

Медичні пільги для УБД

Особи зі статусом УБД мають право на:

 • безкоштовні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
 • першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
 • безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
 • користування після виходу на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміни місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
 • щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів;
 • першочергове обслуговування у лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергову госпіталізацію.
Пільги на комунальні послуги для УБД
 • 75% знижка плати за користування житлом (квартирна плата);
 • 75% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами);
 • 100% знижка для осіб з інвалідністю за користування комунальними послугами.

Площа житла, на яку надається знижка, під час розрахунків плати за опалення становить 21 кв. м опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. м на сім’ю.

А для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м на сім’ю).

Пільги на проїзд для УБД

Учасники бойових дій можуть отримати:

 • 75% знижки вартості палива, зокрема рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
 • безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а у разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду ― також електронного квитка, який видається безкоштовно;
 • безплатний проїзд один раз на два роки (туди й назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди й назад) вказаними видами транспорту з 50% знижкою;
Інші соціальні пільги для УБД

Особа, яка є учасником бойових дій, отримує допомогу з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.

Також УБД мають право на використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати терміном 14 календарних днів на рік.

Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.

Позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством.

Учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної (професійно-технічної) освіти та на курси для одержання відповідних професій.

Крім того, держава забезпечує дітей учасників бойових дій державною цільовою підтримкою для здобуття професійної, фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Пільги для здобуття освіти надаються у вигляді:

 • повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
 • пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
 • соціальної стипендії;
 • безоплатного забезпечення підручниками;
 • безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у закладах освіти;
 • безоплатного проживання в гуртожитку;
 • інших заходів, затверджених Кабінетом міністрів України.
Які пільги мають сім’ї учасників бойових дій

Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені пільги на оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій.

За місцем проживання сімей учасників бойових дій, їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.

Як діти учасників бойових дій, так і самі УБД мають право на переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічну та фахової предвищої освіти на денній формі.

Діти учасників бойових дій, що навчаються на денній формі, мають право на безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках.

За умови відсутності заборгованості у студентів-дітей УБД останні мають право на соціальну стипендію.

Як УБД отримати пільги онлайн і офлайн

Для отримання відповідних пільг людина повинна мати вже оформлений статус учасника бойових дій. Далі потрібно звернутися до Пенсійного фонду України, незалежно від місця їх реєстрації, та написати заяви:

 • заява про внесення особи до ЄДАРП (Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги);
 • заява про встановлення пільги.

Ці заяви можна подати:

 • до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду по Україні (перелік діючих сервісних центрів);
 • надіслати поштою;
 • через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
 • через застосунок Дія (за наявності Дія. Підпис).

Фото з відкритих джерел