З липня 2024 року в Україні наберуть чинності нові правила, які передбачають штрафи за порушення військового обліку. Військовозобов'язані віком від 18 до 60 років повинні оновити свої облікові дані до 16 липня.

"Еспресо.Захід" розповідає детальніше про це.

За якими статтями можуть штрафувати українців

За порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність за статтями 210 КУпАП, а також ст. 210-1 КУпАП — за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Штрафи за порушення військового обліку
  • У мирний час: від 3 400 до 5 100 грн.
  • У воєнний час або за повторне порушення: від 17 000 до 25 500 грн

Згідно зі змінами до ст. 210 та 210-1 закону Кодексу України про адміністративні правопорушення, запроваджується три режими: порушення, повторне порушення та порушення під час воєнного стану.

Раніше сума штрафу становила від 510 до 850 грн, а також від 850 до 1 700 грн за повторне порушення протягом року або в особливий період.

Також передбачений штраф за відмову від повістки або неявку до ТЦК. Розмір штрафу залежить від того, коли трапилося порушення:

  • У мирний час: від 5 100 до 8 500 грн для громадян; від 17 000 до 34 000 грн для посадових та юридичних осіб.
  • У воєнний час: від 17 000 до 25 500 грн для громадян; від 34 000 до 59 000 грн для посадових та юридичних осіб
Як оскаржити штраф

Юристи радять у разі отримання штрафу від ТЦК, підготувати позовну заяву про скасування постанови про накладення штрафу та подати її до суду за місцем розташування ТЦК. Якщо строки для оскарження пропущені, необхідно подати заяву про поновлення строку разом з позовною заявою.

Як пише Фокус, якщо військовозобов’язаного не повідомили про розгляд справи про адміністративне правопорушення і за його відсутності ТЦК та СП склали постанову про накладення адміністративного стягнення, це є грубим порушенням ст. 268 КУпАП, оскільки отримувач штрафу не мав можливості надати свої пояснення та скористатися правовою допомогою. Відповідно така постанова ТЦК та СП є незаконною.

Як оновити свої військово-облікові дані

Свої дані, а саме адресу фактичного місця проживання, контактні номери телефонів, адреси електронної пошти (за наявності) та інші відомості, можна оновити онлайн та офлайн.

Онлайн:

У застосунку Резерв+. Застосунок надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації в реєстрі “Оберіг”.

Офлайн:

У Територіальних центрах комплектування (ТЦК) або Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах), які діють по всій країні.

У разі оновлення даних через ТЦК, окрім витягу з реєстру, військовозобов’язаний також отримає відповідну відмітку у військовому квитку.

Важливо! Під час оновлення військово-облікових даних повістка на ВЛК видаватися не буде. Однак, як повідомили у Міноборони, військово-лікарську комісію необхідно буде походити раз на рік. У мирний час – кожні 5 років.

Види повісток

Загалом під час воєнного стану існує три види повісток:

Повістка для уточнення військово-облікових даних – це найперша повістка. Її вручають для уточнення та оновлення інформації про військовозобов’язаного, зокрема про склад сім’ї, стан здоров’я, місце роботи тощо.

Повістка для проходження ВЛК – за необхідності військовозобов’язаний отримує наступну повістку, яка зобов’язує його пройти медичне обстеження. До неї додається картка дослідження та медичного огляду. Після проходження ВЛК у цій картці буде вказаний висновок про придатність чи непридатність до військової служби.

Мобілізаційне розпорядження – це остання повістка, яку вручають військовозобов’язаному, що пройшов ВЛК і був визнаний придатним до військової служби. Така повістка зобов’язує з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.