У Польщі з 1 липня набувають чинності зміни до закону "Про допомогу громадянам України у зв'язку з у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї країни та деяких інших", або так званий спецзакон про допомогу українцям.

Основне нововведення – він продовжує термін дії тимчасового захисту для українців до 30 вересня 2025 року. Окрім того, цей закон запроваджує низку інших змін, які стосуються українців у Польщі, - пише Еспресо.

Зміни з отриманням статусу PESEL UKR

У законі змінили терміну подачі заяви на отримання номера PESEL зі статусом UKR із 30 днів від дня прибуття на територію Республіки Польща на "відразу після прибуття". Тобто українці, які приїдуть до Польщі після 1 липня, повинні будуть одразу звернутися по отримання PESEL. При цьому наскільки швидко треба звернутися до гміни, не уточнюють. До речі, фото на PESEL тепер будуть платними.

Для отримання номера PESEL обов’язково мати чинний закордонний паспорт. Раніше можна було надати будь-який документ, який посвідчує особу, наприклад внутрішній паспорт чи посвідчення водія.

Відбитки пальців братимуть тепер у дітей від шести років (було з 12 років).

Виплати на дітей у Польщі

У Польщі батьки можуть отримувати виплату 800+ – це 800 злотих на місяць на дитину, а також 300+ за програмою "Добрий старт" (300 злотих на стартовий шкільний набір раз на рік). При цьому українці зможуть отримати такі виплати на дітей лише в тому разі, якщо вони охоплені польською системою освіти (тобто ходять у дитсадок, "пшедшколє" чи до школи). Це нововведення застосовуватиметься з періоду виплат, що починається з 1 червня 2025 року, та з 2025/2026 навчального року.

У школах з’явиться міжкультурний асистент

Зміни до спецзакону передбачають створення посади міжкультурного асистента у школах. Такий асистент надаватиме консультації школярам, які не є громадянами Польщі й не володіють польською мовою або розмовляють польською на рівні, не достатньому для отримання освіти. Такий асистент також допомагатиме у налагодженні контактів зі шкільним середовищем і у взаємодії батьків зі школою

Які пільги та виплати для українців скасують

З 1 липня у Польщі змінюється підхід до надання пільг на проживання українцям. Тепер увага буде зосереджена на місця колективного проживання (понад 10 осіб). Водночас пересічні поляки, які прихистили у себе українців і отримували за це 40 злотих на добу, більше не зможуть отримати ці виплати. Це означає, що українцям або доведеться самотужки платити за житло, або переселятись у спеціальні гуртожитки.

Одноразову виплату в розмірі 300 злотих, яку могли отримати українці на прожиття, зокрема для покриття витрат на харчування, одяг, взуття, засоби особистої гігієни й оплату житла, скасували. Але її можуть повернуту в разі посилення напливу біженців з України.

Як отримати посвідку на проживання (карту побиту) в Польщі

Нововведення передбачають спрощення порядку подання заяв на отримання карти побиту для тих, хто має PESEL UKR. Для цього українець, який має активний статус UKR (і мав такий безперервний статус упродовж 365 днів) може подати заявку до воєводи на карту побиту та після перевірок отримати статус СUKR. Цей статус дає право перебувати у Польщі впродовж трьох років.

При цьому українці зі статусом СUKR збережуть більшість пільг, але, скажімо, аби мати доступ до безкоштовної медицини, доведеться сплачувати ZUS (на зразок українського ЄСВ), який і так сплачують усі працевлаштовані.

До речі, з таким статусом українці зможуть вільніше виїжджати за межі Польщі (до 6 місяців), тоді як з PESEL UKR – не більш ніж 30 днів.

Однак поки що в Польщі сумніваються, що спрощений порядок отримання статусу СUKR запрацює у найближчі кілька місяців.