Як раніше повідомляло ГІТ, маршрутка №150 відновила свій рух із села Підгайці, але в Луцькій міській раді це рішення назвали нелегальним. 

Перше, що обурило, це те, що центральними вулицями міста продовжують курсувати приміські автобуси та здійснювати висадку-посадку пасажирів на зупинках, які не визначені у їхньому маршруті. Крім того, Луцька міська рада апелює, що на маршруті № 150 “Луцьк (АС-1) – с. Підгайці” працюють автобуси марок Богдан та Еталон, які мають екологічний стандарт Євро 2. У той час, Луцька міська рада, у рамках програми “Луцьк без маршруток”, на міські маршрути допускає автобуси екологічного стандарту не нижче Євро 5, дбаючи про зменшення викидів до атмосфери. 

В квітні міський голова заявляв, що більшість маршруток вже відпрацювали свій ресурс:

Як їх не ремонтуй, капітально чи поточно, це суттєво не змінить ситуації. Два-три роки й там уже не буде чого ремонтувати. Ми зобов’язуємо перевізників оновлювати транспорт. Шукаємо нових перевізників" – Ігор Поліщук

Доцент кафедри автомобілів і транспортних технологій ЛНТУ в студії ГІТ висловився про доцільність екологічного стандарту Євро 5 для транспорту в Луцьку, зокрема додавши:

Євро 2 це по документах, а якщо взяти реальні пробіги, 1-2 мільйона, то це там Євро нуль" – Віталій Грабовець 

Але є цікавіший пункт в заяві Луцької міськради: "...та й оплата проїзду виключно за готівку". В Луцьку ж діє електронний квиток. І з позиції департаменту економіки, пасажир, котрий і далі платить готівкою, досі є, однак він приносить кошти перевізнику або водію, не потрапляючи в бухгалтерський облік підприємства.

У спілкуванні з власницею підприємства, що здійснює транспортні перевезення, ми підняли питання ощадності системи сіті-кард для місцевого бюджету, й почули, що "коли лучани платять 6 гривень, до підприємства з кожного лучанина приходить (увага!) 4 гривні 69 копійок. При тарифі по 8 гривень до перевізника дійде максимум 6,50".

Тобто якщо би сьогодні не було «Сіті-кард», абсолютно спокійно тариф міг бути 6 гривень 50 копійок, і перевізники отримували б те саме, що вони будуть отримувати після введення тарифу 8 гривень" – сказала Олена Голєва в етері ГІТ.
  • За офіційною інформацією Віктора Главічки (який у студії ГІТ наголошував на ефективності рішення з Сіті-кард Систем і тому, що штрафувати за оплату готівкою правильно й потрібно, навіть якщо це робить "Укртрансбезпека"), укладено тристоронні угоди між перевізником, виконкомом і підприємством «Сіті-кард Систем». З кожної оплати проїзду 10% іде оператору системи, решта коштів спрямовуються для перевізника."
  • Адвокат Артур Мартіросян припустив, що тогочасна (2019 рік) міська влада скористалася недосконалістю закону, тому що це небюджетні гроші. "Виходить, що Сіті-кард Систем існує фактично за наші з вами гроші, а де юре за гроші перевізників. Те, що не проголосили тендер, – неправильно. Хто б відмовився від кількох мільйонів прибутку в рік? Тут нема ринку, це монополія."
  • "Підприємці могли придбати валідатори й не мати посередника, однак міська рада обрала посередника й, як виявилось на практиці, "10% за обслуговування валідаторів – це найвищий тариф, який взагалі може існувати", контраргументує департаменту економіки Олена Голєва.

Адвокат Артур Мартіросян вважає, що в чесних перевізників проблеми, тому що в Луцькій ТГ запанував монополіст.

"Сіті-кард Систем" було створено 17 липня 2019 року. Воно не працювало раніше ніде. Виникає питання, як воно потрапило в Луцьк? Кінцевий бенефіціар живе в Молдові, власність іде через опосередковане підприємство, яке взагалі зареєстроване в Туреччині, вже в Україні додається ланцюжок фірм і це нагадує корупційну схему з застосуванням офшору. – Артур Мартіросян

У вересні Підгайцівська сільська рада звернулася до Департаменту інфраструктури Волинської облдержадміністрації щодо відновлення руху транспорту по маршруту «150» – і вже наприкінці жовтня отримала позитивну відповідь. Договір із перевізником підписаний, тож маємо ще один спосіб дістатися до обласного центру, – заступник Підгайцівського сільського голови Олександр Бляшук.

З Луцька №150 рухатиметься в напрямку села Підгайці через вулиці: Конякіна – Гордіюк – Соборності – Молоді – Відродження – Рівненська – Київський майдан – Дубнівська – с. Підгайці (вул. Шкільна – Молодіжна). Розрахунок готівкою.

Жодних погоджень Луцька міська рада не надавала і заявляє про рішучу незгоду – Управління інформаційної роботи Луцької міської ради

Борис Смаль повторює, що офіційно зареєстрованим пасажиром є той, хто сплатив електронним квитком.

Наскільки в Луцьку потрібен маршрут №150? Чи дала б добро Луцька міська рада, якби в автопарку перевізника був дотриманий екологічний стандарт? Кому видніше, який транспорт випускати на вулиці міста – нашій міській раді чи облдержадмінітрації? Ми пошукаємо відповіді на ці питання в наступних матер'ялах, тож будьмо на зв'язку. Хто мав досвід користування "підгайцівською маршруткою", пишіть коментарі, як це було.