У Луцьку місцева політична партія «Громадянський рух «Свідомі» у звіті за 3-й квартал 2020 року не вказала витрат та надходжень за липень – серпень, в той час як Рух ЧЕСНО зафіксував рекламну кампанію «свідомих» у цей же період. Таким чином, до партійного звіту не потрапили відомості щонайменше про витрати на зовнішню рекламу, рекламу в соцмережах та на проведення публічних заходів.

Рух ЧЕСНО з’ясовував, чому у звіті нічого немає про ці витрати.

Як вказано на сайті НАЗК, у 3-му кварталі 2020 року волинська обласна організація партії «Громадянський рух «Свідомі» отримувала та витрачала кошти лише з вересня. На її рахунок надійшло 238 тис. гривень. Це кошти від фізичних осіб, а саме від 17 кандидатів, шестеро з яких стали депутатами міськради.

У липні – серпні 2020 року, як і в попередніх партійних звітах «Громадянського руху «Свідомі», за 4-й квартал 2019-го та 1-й і 2-й квартали 2020 року – нулі.

Незважаючи на «нульові» звіти, «свідомі» проводили свою діяльність і, відповідно, витрачали кошти. Уся діяльність велася від імені організації «Громадянський рух «Свідомі», яка працює з 2017 року, тоді як партія – з 2019 року.

Це стандартна схема для багатьох партій – мати однойменну ГО і вести рекламні кампанії саме через неї. Це дозволяє уникнути звітування про обсяги витрат та походження цих коштів, адже ГО, на відміну від партій, не подають публічної фінзвітності. Крім того, використання ГО дозволяє уникати низки правил та обмежень, які законом покладені на партії.

У липні 2020 року лідер партії «Громадянський рух «Свідомі», колишній депутат Луцькради Андрій Покровський заявив, що з командою йде до міськради. Тоді ж на вулицях міста з’явилася зовнішня реклама під брендом «Свідомі».


У прес-службі партії повідомили, що в місті було 13 бордів та два LED-екрани, які були розміщені протягом липня – серпня 2020 року не від партії, а від громадської організації.

У липні - серпні від ПП «Громадянський рух «Свідомі» не розміщувалась зовнішня реклама, тому і у звітах, відповідно, такі відомості. На 13 бордах та двох LED-екранах здійснювалась реклама проєктів та діяльності громадської організації «Громадянський рух «Свідомі», – пояснила керівниця зв’язків із громадськістю Дарина Мельник.

Мельник зазначила: «Відповідно до звіту, ПП «Громадянський рух «Свідомі» не має жодних надходжень та витрат. Натомість з вересня витрати здійснювала волинська обласна організація політичної партії «Громадянський рух «Свідомі», яка і була суб’єктом виборчого процесу і здійснювала свою діяльність відповідно до вимог виборчого законодавства».

Разом з тим зовнішня реклама – це лише один із проявів рекламної кампанії «Свідомих» до офіційної реєстрації на виборах до міськради.

Наприклад, ще до реєстрації зі сторінки на поширення рекламних дописів витратили близько 30 тис. гривень. Більшість «дореєстраційних» дописів прямо говорили про вибори та майбутніх кандидатів від «Свідомих».

Ця ж сторінка у Facebook продовжила публікувати рекламні дописи і під час виборів. Після виборів «Свідомі» продовжують публікувати рекламні дописи з цієї ж сторінки, але вже у рамках звітування про діяльність своїх депутатів.

Проводили «Свідомі» і масштабні події, зокрема з відбору кандидатів у депутати, про що самі ж звітували у соцмережах. Один із таких заходів відбувся у серпні у торгівельно-розважальному центрі «Промінь», який належить Андрію Покровському (лідеру «Свідомих»).

Попри позицію партії, є всі підстави стверджувати, що однойменна ГО діяла саме в інтересах партії, а отже, витрати ГО мали бути відображені у відповідному розділі фінзвіту партії «Свідомі» (спонсорські внески). По-перше, партія у виборчий період та ГО у довиборчий період використовували у своїй рекламі ідентичний логотип, назву та кольори. По-друге, липнева та серпнева реклама ГО апелювала саме до виборів і містила гасла «Досить змін уже чекати! З нами йди у депутати!», «Місцеві вибори – місцева команда». Про вибори та кандидатів говорили і в рекламі, і на публічних заходах.

Чинне законодавство не забороняє ГО прямо чи опосередковано фінансувати діяльність партій. Однак це ж законодавство покладає на партію обов’язок звітувати про такі внески, незважаючи на те, грошові вони чи спонсорські (товари, роботи, послуги). У звіті ж партії до моменту накопичення коштів для сплати грошових застав – пусто.

Варто зазначити, що випадок зі «Свідомими» не унікальний. Свої дочасні кампанії вели через ГО та благодійні фонди партії в інших містах. Масштаб використання партіями однойменних ГО настільки значний, що ця проблема потребує законодавчого вирішення з метою розмежування та кращого врегулювання діяльності партій, ГО та благодійних фондів.