На думку фахівців, відмовитися від масок під час пандемії неможливо. Маски носити необхідно. Адже це ефективний спосіб захистити себе й оточення від ковіду. Та для чутливої шкіри чи для людей, які носять її на постійній основі, вона може створювати дискомфорт у вигляді маскне.

Поради по догляду за шкірою обличчя оприлюднили на офіційній сторінці МОЗ.

Маскне – акне, спричинене довгостроковим носінням маски або респіратора.

Про те, які саме виникають проблеми зі шкірою обличчя у людей, які тривалий час перебувають у масках відповідає Олександр Літус – завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної та лабораторної імунології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, заслужений лікар України.

Піт і волога, які утворюються під маскою, осідають на шкірі, закупорюючи пори. З кожним видихом вологість під маскою збільшується, створюючи ефект парника. Підвищена вологість впливає на pH шкіри, а це може призвести до активнішого розмноження бактерій і сприяти появі запалення. Зазвичай запалення з'являються в області підборіддя, носа і щік.

Як доглядати за шкірою обличчя?

Після зняття маски, необхідно вмити обличчя теплою водою. Нову маску слід надягати лише на сухе обличчя – подивитися, чи шкіра обличчя висохла після вмивання.

Своєчасно їх міняти. Одну маску не носіть більш як 3-4 години.

Перед тим, як надіти маску і після її зняття потрібно умитися й очистити шкіру. Бажано зробити невелику перерву перед надяганням нової маски, дати шкірі «подихати». Але робити це треба за умови знаходження в безпечному середовищі, не «відпочивати від маски» в людному місці.

Щоб запобігти тертю, бажано використовувати зволожувальний крем і лосьйони, які пом'якшують шкіру (емолієнти).

 У спекотний період можна використовувати сонцезахисні креми, які містять цинк або титан – вони будуть виступати як бар'єр від будь-якого тертя і подразнення.

Періодичне вмивання обличчя шампунем від лупи, який містить кетоконазол чи сульфід селену, також заспокоює шкіру і допомагає видалити надлишки дріжджового грибка, особливо навколо рота і в носощічній складці.

До вечірнього догляду за шкірою можна додати засоби, до складу яких входять такі активні речовини, як саліцилова кислота та інші альфагідроксикислоти (для відлущення змертвілих ділянок шкіри), а також бензоїлпероксид, олія чайного дерева або екстракт ромашки (протизапальна і заспокійлива дія). Такі гелі, тоніки й пінки легко знайти в лінійках для проблемної шкіри.

Під час нанесення варто бути обережними, особливо, якщо шкіра значно подразнена. У такому випадку потрібно обирати понижений рівень концентрації, або тимчасово перейти на делікатні, заспокійливі та зволожувальні засоби. Ексфоліанти бажано використовувати не дуже часто: 2-3 рази на тиждень.

На запальні елементи можна застосовувати засоби для точкового нанесення – гідрогелеві патчі, мазі та лосьони.

Які симптоми сигналізують, що вже час звертатися до фахівця-дерматолога?

Поява вираженого запалення, набряку є ознаками периорального дерматиту. Це свідчить про те, що приєдналася вторинна інфекція. Також у теплому й вологому середовищі під маскою часто створюються сприятливі умови для розвитку кандидозної грибкової мікрофлори.

В усіх цих випадках звичайні косметичні засоби по догляду за шкірою вже не допоможуть впоратися з проблемою. Спроби самолікування часто призводять до необдуманого використання гормональних препаратів, які навіть при місцевому застосуванні можуть призводити до подальшого погіршення ситуації та виникнення нових ускладнень. Тому, в таких випадках необхідно звернутися до лікаря і використовувати лікувальні засоби для місцевого застосування лише за його призначенням.

Чи можна користуватися косметикою під маску?

Використання тонального крему збільшує ризик виникнення ускладнень у вигляді маскне. На час носіння маски краще відмовитися від щільного тонального крему, або хоча б не наносити його на ділянку під маскою.