Після резонансного виступу президента Казахстану Касима Токаєва на так званому Петербурзькому міжнародному економічному форумі (ПМЕФ) росія припинила відвантаження казахстанської нафти, натомість Казахстан заблокував на своїй території 1700 вагонів з російським вугіллям.

Про це з посиланням на російське видання "Коммерсант" повідомляє телеканал «Еспресо».

Росія ввела обмеження на відвантаження на експорт казахстанської нафти після заяви президента країни Касима Токаєва на Петербурзькому міжнародному економічному форумі 17 червня про неприпустимість визнання його країною "ДНР/ЛНР".

Експорт нафти, яку Казахстан вирішив перейменувати, щоб західні покупці не плутали її з підсанкційним російським сортом Urals, зупинено у порту Новоросійська. Причиною зупинки стало нібито виявлення в акваторії порту об'єктів, які можуть бути мінами часів Другої світової війни.

Для проведення досліджень було закрито акваторію, прилеглу до виносних причальних пристроїв Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК), який нафтопроводом качає в російський порт на експорт 67 млн тонн на рік.

Пізніше Казахстан заблокував на своїй території 1700 вагонів із вугіллям.

Як повідомив «24 канал», після виступу на ПМЕФ Токаєв ще й заявив, що росіянам за "порятунок Казахстану" від протестів, які відбулися у січні 2022 року, у ноги ніхто кланятися не збирається.

Він нагадав, що в Казахстан зайшов обмежений контингент ОДКБ, в якому росія – навіть не лідер, а просто один з учасників.

«У росії деякі особи перевертають усю цю ситуацію, стверджуючи, що, мовляв, "росія врятувала Казахстан", а Казахстан тепер має вічно служити та кланятися в ноги росії. Я вважаю, що це абсолютно невиправдані міркування, далекі від реальності. Саме ОДКБ, де Казахстан є активним учасником», – заявив Токаєв.

Поки у пропагандиста, який брав інтерв'ю в Токаєва, відвисла щелепа від почутого, президент Казахстану продовжив свій спіч та додав, що багато заяв від правлячої верхівки росії є просто "довільними вигадками".

Він нагадав, що сили ОДКБ були в Казахстані не більше 10 днів та не здійснили жодного пострілу, оскільки раніше було домовлено, що в силових діях обмежений контингент ніякої участі не братиме.