Останні заяви європейських лідерів свідчать про тектонічні зміни у світогляді політичних еліт «старого світу». Зокрема, єврокомісія пропонує перевести оборонну промисловість ЄС у «режим військової економіки».
Європейський комісар з питань промисловості Тьєррі Бретон представить пропозиції зі стимулювання країн ЄС купувати більше зброї у європейських компаній, а також з надання допомоги таким компаніям у збільшенні виробничих потужностей.
Своєю чергою, президент Франції Еммануель Макрон заявляє, що має намір направити в Україну військовий контингент НАТО. А в Лондоні заявляють про завершення ери миру і перехід до «передвоєнного світу».
Так, наприклад, міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс безапеляційно звинуватив Росію, Китай, КНДР, Іран і його проксі на Блиькому Сході у розгортанні глобальної війни, участі в якій Європі, ймовірно, уникнути не вдасться.
«Ми повинні бути готові стримувати наших ворогів, бути на чолі наших альянсів та захищати нашу націю... Але стримувати – недостатньо. Ми повинні перехопити ініціативу, стаючи на захист наших цінностей по всьому світу. І Україна – це тест нашої спроможності зробити це. Цей рік може визначити майбутнє України», – сказав політик.
Позиція очільника оборонного відомства цієї країни стала своєрідним нагадуванням всьому світу, що Британія є дійсно «великою» і наразі претендує на роль вже не європейського, а світового лідера.
При цьому, йдеться не про войовничу риторику, а про підтвердження цих амбіцій реальними справами.
Саме британська авіація першою завдала удару по хуситах. Саме Британія ухвалює дійсно потужні рішення щодо реальної військово-технічної, політичної і економічної підтримки України. Заяви про світове лідерство є не лише демонстрацією власної позиції сусідам по Європі, а й військовим сигналом Російській Федерації: подальше розхитування ситуації і підтримка ХАМАСу зустріне жорсткий опір. Хочете війни по декількох напрямках? Отримаєте.
Не очікуючи надання нашій країні статусу стратегічного партнера поза блоком НАТО, Британія зробила перший крок, підписавши безпекову угоду. Це реальний прорив для України. В договорі йдеться не про одноразову допомогу, а про подальшу військово-технічну співпрацю. Це дуже потужна перспектива, зав'язана на геополітичних інтересах цієї країни.
Створення осі Лондон — Київ — Анкара і витіснення РФ з акваторії Чорного моря є повторенням процесів, що відбувалися в XIX столітті під час Кримської війни, яку вела Велика Британія у складі коаліції проти Російської імперії.
Закінчилось все поразкою останньої і підписанням Паризького мирного договору, який унеможливлював наявність військово-морських баз Росії у Чорному морі.
Мати у союзниках Британію – це дуже потужна підтримка для України. По-перше, це ядерна держава, а отже, безкарно брязкати перед нею своєю зброєю РФ не вдасться. По-друге, британці демонструють неабияку рішучість, заявляючи, що у разі затягування надання нам допомоги з боку США, це питання візьме на себе Британія. Наразі ця держава виступає хребтом антипутінської коаліції.
Сьогодні можна констатувати, що часи, коли в Європі розглядали компромісні варіанти завершення війни в Україні, минули. Лідери ЄС і країн-членів НАТО нарешті усвідомили, що будь-який сценарій миру, який не передбачає поразку РФ, є бомбою уповільненої дії не лише для Києва, а й для кожного з них.
За певних обставин Росія цілком може піти на реалізацію сценарію з Сувалкським коридором та нападом на країни Балтії та Польщу. У такому разі НАТО доведеться застосувати статтю 5 Статуту НАТО про колективну безпеку, після чого Європа вступить в реальну війну.
Швидше за всіх це усвідомили Британія, Франція, Данія, Фінляндія. Риторика помінялася абсолютно. Вони готуються воювати і вони будуть воювати. Таким чином, практичні кроки декількох провідних країн поставили крапку в зовнішньополітичних ігрищах РФ.
Нагадаю, 4 березня НАТО розпочали навчання із захисту своєї нещодавно розширеної території – у них візьмуть участь понад 20 тисяч солдатів з 13 країн. Вони триватимуть до 15 березня за участі Бельгії, Великої Британії, Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів, Норвегії, Іспанії, Швеції і Сполучених Штатів. Спільні навчання будуть зосереджені на обороні і захисті Скандинавського регіону.
Зокрема, будуть залучені понад 50 підводних човнів, фрегатів, корветів, авіаносців і різних десантних суден, а в повітрі за участю понад 100 винищувачів, транспортних літаків, літаків морської розвідки і гелікоптерів.
Дмитро СНЄГИРЬОВ (керівник ГІ «Права справа», воєнний експерт, спеціально для ГІТу)
Попередній допис
Коментарі