Волинський народний хор скасував гастролі зі святковою програмою на Львівщину і Рівненщину. Причиною стало різке збільшення добових витрат на час відрядження, які колектив не може покрити заробленими на концертах грішми.

Про це написав у фейсбуці художній керівник і диригент хору Олександр Стадник

«У зв'язку з різким підняттям Кабінетом міністрів обов'язкових виплат у вигляді добових на відрядження з 60 до 300!!! гривень на добу, поки що мусимо скасувати всі наші концерти за межами Волинської області – елементарно не можемо перекрити витрати на виїзд, навіть маючи свій транспорт. Питання, що буде далі і як виходити з цієї ситуації, на сьогодні залишається відкритим... Більш того, враховуючи кожнорічне суттєве зменшення фінансування галузі культури місцевими органами влади, думаю, що такі колективи, як наш, найближчим часом припинять своє існування», – йдеться у дописі.

Як розповів Олександр Стадник у коментарі Суспільному, у колективі хору – 60 артистів, тож лише на добові витрати, не враховуючи оплату пального та оренди за приміщення, потрібно запланувати 18 тисяч гривень.

«Як правило, якщо це концерт у Львові або трохи далі, то ми за добу не вкладаємося: приїжджаємо після 12 години, і по закону це вже дві доби, де треба заплатити 600 гривень людині. З одного боку, це наче турбота про людей, а з іншого – фарисейство чистої води», – каже керівник відомого колективу.

Заплатити менш ніж 300 гривень добових, розповідає художній Олександр Стадник, артистам не мають права, оскільки це буде порушенням трудового законодавства. Говорить: зарплати артистів хору зараз становлять 6-7 тисяч гривень.

На гастролі у січні цього року повинен був виїжджати повний склад Волинського народного хору, зокрема 15 січня концерт мав би відбутися у Млинові та 25 січня – у Червонограді.

«Там вже точно продавалися квитки. Скільки квитків було продано, я не готовий сказати, але концерти ми скасували одразу, коли прочитали цю постанову. Концерти, які є в нас в Івано-Франківську, не скасовуються, тому що там фестиваль і організатори беруть на себе витрати. А на концерти по квитках ми не можемо ставити захмарні ціни, тим більше в районних центрах», – розповів Олександр Стадник.

Щодо концертів у Луцьку та Волинській області, то їх не скасовуватимуть. У січні цього року Волинський народний хор влаштовує у Луцьку чотири концерти. 

Начальник відділу з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та землями комунальної власності виконавчого апарату Волинської обласної ради Михайло Імберовський, перепостивши допис Олександра Стадника, так прокоментував ситуацію:

«Як не соромно звинувачувати органи місцевої влади – Волинську обласну раду, яка, маючи обов’язок фінансово підтримувати!!!, підкреслюю ПІДТРИМУВАТИ, театри, філармонію і інші заклади культури, практично утримує їх, виділяючи не менше 90% коштів з обласного бюджету на бюджети усіх закладів культури!!! Подивіться на своїх колег з інших областей, де ще така питома вага обласного бюджету??? Можливо в Сумах? Тернополі, чи Рівному??? Тому, вельмишановний пане, потрібно на місцеву владу надіятись, а самому не зволікати, потрібно також, після таких рішень держави, теж оновлювати репертуар, осучаснюватись, піднімати ціну на квитки, а саме головне НЕ РОБИТИ ТОГО, ЩО БУЛО ВИЯВЛЕНО У ДІЯЛЬНОСТІ В РЕЗУЛЬТАТІ ПЕРЕВІРКИ!!! Схоже настав час поділитись з громадськістю тим, якими «патріотами» є окремі керівники культурної сфери! Якщо так переживаєте за хор, то менше контрамарок і запрошень безкоштовних роздавайте, а то по пів залу «запрошених» сидять... А гроші від концертів і запрошень на приватні сімейні свята у повному обсязі , я підкреслюю ВСІ ГРОШІ!!!, в повному обсязі в касу філармоніі сплачувати! Ось тоді і дивись з’являться кошти на відрядження і багато чого іншого!»

Під дописом Олександра Стадника фейсбуці між керівником колективу і чиновником Волинської обласної ради розгорілася ціла дискусія. Михайло Імберовський пише, що Волинська обласна рада фінансує колектив на 90%, решта 10% хор заробляє сам. Він радить брати приклад із Сум, де заклади культури дотаційні на 60 відсотків. 

На закиди Михайла Імберовського Олександр Стадник, зокрема, відповів:

«Шановний пане Михайле! Я дійсно переживаю і буду переживати за Волинський хор, бо керую ним вже більше 30-ти років і відчуваю відповідальність перед кожним із 70 артистів, які, як ви кажете, "жирують" на державних коштах. Не розумію, в яких фінансових махінаціях, виявлених перевіркою, ви мене особисто звинувачуєте і які це гроші я не здаю в касу. Дуже дивно, м'яко кажучи. І якось образливо, чесне слово – особливо про концертні програми та нові номери і їх осучаснення. Ви були хоча б на одному нашому концерті в Луцьку останнім часом? Думаю, що, на жаль, ні. І запрошення філармонія роздає не своїм родичам і друзям, а в вбласну раду і адміністрацію, щоб хоча б хтось прийшов і подивився, чим ми займаємось і куди йдуть бюджетні кошти Нікого!!! Вже декілька років!!!... Хор в минулому році дав близько 80-ти платних концертів з РІЗНИМИ концертними програмами в основному в селах і містечках Волинської області, де й приміщень, придатних для виступів залишилось обмаль – або не опалюються, або в аварійному стані. І чи знаєте ви, яка купівельна спроможність у людей в сільській місцевості, щоб підвищувати ціни на квитки?... Знаю, звідки вітер віє, але думаю, що людині на державній посаді варто б керуватись не плітками пари осіб в Луцьку, яким поперек горла чомусь став Волинський хор, а хоча б поговорити з керівництвом колективу, перш ніж кидатись непідтвердженими звинуваченнями на мою адресу».