У Ковелі взялися ремонтувати тротуар на центральній вулиці Незалежності. Але замість відкритого тендеру посадовці міської ради розділили тротуар на чотири відрізки і на кожен провели окрему закупівлю. В результаті вартість ремонту сягнула 6,2 мільйона гривень, а підряд отримала компанія партійних соратників мера.

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував, чому обрали таку тактику, хто за це відповідальний і чи не були такі дії підіграванням необхідному підряднику.

Вулиця Незалежності у Ковелі простягається майже через ціле місто. На ній розміщені чимало адміністративних та інших соціально важливих закладів. Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства Ковельської міської ради взялося ремонтувати тротуар на цій вулиці.

Втім, на ремонт тротуару не оголосили відкриті торги, а провели кілька спрощених закупівель. Хоча сукупна вартість усіх ділянок ремонту дозволяла провести відкриті торги. Спрощені закупівлі мають коротші терміни проведення, а також не передбачають можливості оскарження до уповноваженого органу, яким є Антимонопольний комітет. Натомість відкриті торги передбачають, що будь-хто із учасників може подати скаргу і в рамках проведення закупівлі її розгляне колегія Антимонопольного комітету.

В один день, 13 вересня, управління оголосило відразу три спрощені закупівлі на капітальний ремонт тротуару. Наприклад, капітальний ремонт тротуару в районі стоматологічної поліклініки, від вулиці Шевченка до вулиці Пирогова, та в районі будівлі універмагу. На інший відрізок, між вулицями Івасюка та Олени Пчілки, провели відкриті торги. Тут змагалися три учасники, які не торгувалися в аукціоні. В результаті, на три із чотирьох тендерів прийшла лише одна луцька фірма – «Бетон Брук Сервіс», а в четвертому ніхто із нею уже й не торгувався.

Ділянки ремонту вулиці Незалежності у Ковелі

Центральна вулиця Незалежності, на якій замовили точкові ремонти тротуару
Центральна вулиця Незалежності, на якій замовили точкові ремонти тротуару

Закон «Про публічні закупівлі» передбачає, що на капітальний ремонт треба проводити відкриті торги, якщо сума закупівлі становить понад 1,5 мільйона гривень.

Проте ковельські комунальники три ділянки ремонту оцінили до 1 мільйона 495 тисяч кожну і провели спрощені закупівлі. Ремонт четвертої ділянки, на яку провели відкриті торги, оцінили у 2,8 мільйона гривень. Тож загалом очікувана вартість ремонту усіх чотирьох ділянок тротуару сягнула 6,6 мільйона гривень. І за цією сумою можна було б провести єдині відкриті торги на ремонт тротуару по вказаній вулиці Незалежності. Однак цього не зробили – пішли іншим шляхом.

Винні бюджетні призначення

Оскільки на спрощені закупівлі прийшла лише фірма «Бетон Брук Сервіс», то, відповідно, і ціни її не змінювались.

Тож в результаті управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства Ковельської міськради уклало із «ББС» чотири договори на загальну суму 6 мільйонів 210 тисяч гривень. Ремонт тротуару від вулиці Шевченка до вулиці Пирогова – за 971 тисячу 565 гривень, ремонт біля стоматологічної поліклініки – за 1 мільйон 370 тисяч, ремонт біля універмагу – за 1 мільйон 223 тисячі, а між вулицями Івасюка та Пчілки – за 2 мільйони 644 тисячі.

В управлінні капітального будівництва і житлово-комунального господарства кажуть, що все зробили законно, а закупівель спеціально не розділяли. Мовляв, у всьому винні бюджетні призначення, які виділяли на кожен відрізок окремо.

Сергій Дудка. Фото із сайту «Ковель Медіа»
Сергій Дудка. Фото із сайту «Ковель Медіа»

– Чому вулицю Незалежності розділили на чотири окремі частини для ремонту? – поцікавилася журналістка у керівника управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства Ковельської міської ради Сергія Дудки.

– Це довго розповідати. Це мені закон треба…Чи скоріш всього вам, Закон України «Про публічні закупівлі». Є окремі замовлення на окремі частини тротуару. Це незалежно чи одна вулиця чи кілька. По-перше, окремі замовлення проектно-кошторисної документації. Тобто, ми не знали, от замовили одну проектно-кошторисну документацію при наявності коштів. Було, можна сказати, бачення таке. Потім, є кошти – замовили іншу проектну документацію. Тобто, це не з однієї проектної документації розбиті черги для ухилення чи неухилення від торгів. Торги скрізь проводилися.

– Але проектну документацію можна було б виготовити на весь ремонт – адже це в межах однієї вулиці.

– Я не спорю, але це питання не до мене. Якщо в бюджеті призначення виділили на капітальний ремонт тротуару там-то, окремою позицією капремонт там-то, то я не можу провести з усіх призначень виділених коштів одну закупівлю. Бо це різні призначення.

– Тобто, в бюджеті на кожну ділянку окремо ішли призначення?

– Так, і на документацію, і на роботи. В склад робіт входить і документація, бо розробка ПКД це теж роботи.

– Але якби ці відрізки об’єднали, то був би відкритий конкурс і він приніс би економію для бюджету.

– Ну я не знаю, це ваше таке бачення. Я розпорядник коштів і оперую бюджетом. Я не можу коли в мене призначень п’ять збити їх в один. Це різні проектні рішення, дозволи отримуються, проекти проходять різні експертизи.

– У всіх цих закупівлях перемагає одна і та ж фірма із Луцька – «Бетон Брук Сервіс».

– Ви знаєте, в мене головне – кінцевий результат і якість робіт. А хто там перемагає і яким чином… Якщо подається документація і в належному стані, всі довідки, то які можуть бути питання щодо виконання? Тим більше подаються відгуки по аналогічних договорах.

А от заступник міського голови Ковеля Тарас Яковлев, який опікується сферою комунального господарства, каже, що причиною такого розділення стали виготовлені раніше проєкти. Які, до речі, замовляло саме управління капітального будівництва.

Заступник Ковельського міського голови Тарас Яковлев. Фото із сайту «Ковель. Медіа»
Заступник Ковельського міського голови Тарас Яковлев. Фото із сайту «Ковель. Медіа»

– Чому вулиця Незалежності (тротуар) ремонтується різними відрізками, чому ремонти замовили різними закупівлями, а не провели один тендер на це?

– Це зовсім інші об’єкти, вони між собою не пов’язані.

– Але це ж ремонт в межах однієї вулиці. Навіщо розділяти на окремі чотири частини?

 – Це чотири окремих об’єкти. Вулиця Незалежності починається на в’їзді в Ковель і закінчується біля повороту на вулицю Брестська.

– Вони всі в межах однієї вулиці і пішої доступності у центрі (три із них). Тому викликає подив такий поділ на шматки.

– Ну слухайте, проєкт має бути цілісним. Тобто як ти спроектуєш. Наприклад, якщо це один відрізок, ми міняємо мережу. Розумієте, якщо би його робити одним проектом. Добре, почнемо з кінця. Тобто всі ці об’єкти – тендерні. Ми не відходили від тендерів, не ділили їх. Це звичайний стандартний тендер, там приблизно по два мільйони. А з приводу самого проекту – ну от ви поставте себе на місце проектанта. Якщо є один відрізок – він має початок, має кінець. Там мережа прокладається від точки А до точки Б. Там робляться відмітки в одній площині. І по відмітках визначаються висоти. А це чотири різних відмітки, в яких є початок і кінець.

– Але це ж можна провести в рамках одного тендеру і відремонтувати всі чотири частини?

– Розробили чотири проєктно-кошторисні документації. Тут не проведеш одну експертизу. На кожну треба проводити окрему експертизу. Відповідно, ми його не можемо провести однією стрічкою в бюджеті, бо це різні проєкти. Чотири проєкти в одну стрічку бюджету не всунеш. Гроші ми не могли однією стрічкою передбачити. На чотири проєкти ми змушені були проводити чотири тендери.

– То справа в тому, що так гроші виділяли по частинах?

 – Та ні. Гроші вже виділяли під проєкти. Просто не можна замовити гроші на чотири проєкти разом.

– То спочатку замовили проєкти на ці відрізки, а потім на них виділяли гроші?

– Так.

– Але чому тоді окремо замовляли чотири проєкти? Це управління капітального будівництва їх замовляло?

– Так. Замовляли проєкти, по-моєму, ще у 2020 році. Але це абсолютно нормально і логічно. Тобто межі робіт не співпадають. Це розірвані проєкти. Абсолютно. Вони географічно розірвані.

Партійна дружба?

Підрядник теж стверджує, що в цих закупівлях все гаразд і запевняє, що жодних домовленостей не було, а перемогти вдалося тому, що була низька ціна.

– Вдалося перемогти, бо наші пропозиції виявилися найкращими, – каже директор «Бетон Брук Сервісу» Сергій Стрихарчук.

Сергій Стрихарчук. Фото зі сторінки у фейсбуці
Сергій Стрихарчук. Фото зі сторінки у фейсбуці

Тож відразу по закінченні процедур закупівель управління капітального будівництва уклало договори із компанією «Бетон Брук Сервіс», і підрядник взявся до роботи. Бруківку почали вкладати на чотирьох ділянках паралельно, аби встигнути до нового року.

Втім, вже відразу після початку робіт ковельчани виявили брак – потріскані плити біля стоматологічної поліклініки. Проте міський голова заспокоїв містян тим, що підрядник все виправить.

Варто зазначити, що це не перша вдала перемога «Бетон Брук Сервісу» у Ковелі. Віднедавна фірма часто перемагає у місцевих закупівлях. Якщо впродовж 2016-2018 років лучани отримали у Ковелі 8 підрядів на 5,98 мільйона гривень, то після перемоги висуванця партії «За Майбутнє» Ігоря Чайки на виборах у 2020 році із «ББС» лише впродовж 2021 року уклали договорів уже на 29,4 мільйона гривень.

Нещодавно «Бетон Брук Сервіс» перемогла і в тендері управління освіти Ковельської міськради. Тут відхилили аж три пропозиції із нижчими цінами, а переможцем обрали саме «Бетон Брук Сервіс». Тож переможець робитиме тепломодернізацію у школі №12 за 2,5 мільйона. А відхилені конкуренти пропонували зробити це за 1,8 та 1,9 мільйона.

А влітку «Бетон Брук Сервіс» теж зірвав у Ковелі непоганий куш – більш ніж 21 мільйон на реконструкції стадіону «Локомотив». Управління капітального будівництва Ковельської міськради відхилило дві дешевші пропозиції, а переможцем обрало «Бетон Брук Сервіс». Не зашкодили навіть звернення відсторонених компаній до аудиторської служби та інших органів. В чому ж секрет такого успіху?

Місцеве видання «Ковель Медіа» таку перемогу луцької фірми пов’язує із заступником Ковельського міського голови Тарасом Яковлевим. Напередодні цього тендеру він придбав житловий будинок за заниженою ціною (всього 440,2 тисячі гривень за 125,5 кв. м – по 3,5 тисячі гривень, або 130 доларів за квадрат) у селі Струмівка під Луцьком. Йдеться про двоповерхові таунхауси у житловому комплексі «Струмочок», який зводить будівельна компанія «Інвестор».

Офіційно вартість житла в «Струмочку» від забудовника стартувала від 12 400 грн за квадрат. Тобто за ринковою ціною житло Яковлеву мало б обійтися щонайменше у 1,5 мільйона гривень.

ЖК «Струмочок», де у заступника мера Ковеля з’явилося нове житло. Фото БК «Інвестор»
ЖК «Струмочок», де у заступника мера Ковеля з’явилося нове житло. Фото БК «Інвестор»

Нерухомість заступнику міського голови продав обраний за списком партії «За майбутнє» депутат Підгайцівської сільради В’ячеслав Разумовський. Він є співзасновником обслуговуючого кооперативу житлового комплексу «Струмочок» і близький до бізнесмена, власника будівельної компанії «Інвестор», депутата Луцької міської ради, також обраного за списком партії «За майбутнє», Андрія Разумовського. Дружина В’ячеслава Разумовського – рідна сестра Андрія Разумовського, донька гендиректора і співвласника ПрАТ« Луцького домобудівльний комбінат» Руслана Ваймана. До листопада 2019 року Андрій Разумовський особисто був співзасновником фірми «Бетон Брук Сервіс», а нині там його сімейний інвестиційний фонд «Інвестор фінанс», який він ділить разом із дружиною – Ангеліною Богданович.

В’ячеслав Разумовський на форумі партії "За майбутнє у Луцьку". Фото із фейсбуку
В’ячеслав Разумовський на форумі партії "За майбутнє у Луцьку". Фото із фейсбуку

Андрій Разумовський із дружиною Ангеліною Богданович. Фото із фейсбуку
Андрій Разумовський із дружиною Ангеліною Богданович. Фото із фейсбуку

Втім Андрій Разумовський каже, що Тарас Яковлев придбав житло не в компанії «Інвестор», а в посередника.

– Ситуація така, що Тарас Володимирович насправді іпотеку взяв у Кредобанку орієнтовно мільйон гривень, – пояснює Андрій Разумовський. – Там фігурує наше прізвище, власника земельної ділянки, оскільки такий був процес оформлення. Але це вже вторинний ринок – це замовник, який у нас купив, його перепродував, просто не реєстрував його на себе. Вячеслав (Разумовський – авт.) був власником земельної ділянки, просто спочатку переоформляється земельна ділянка, потім реєструється право власності. Фактично це дві фізичні особи між собою це робили. І Тарас Володимирович на добудову цього таунхаусу отримав іпотечний кредит. Тобто це був вторинний ринок, він не купляв це в компанії «Інвестор», а у фізичної особи.

Таким чином, всі головні дійові особи цієї історії, в тому числі і директор «Бетон Брук Сервісу» Сергій Стрихарчук, на минулих виборах йшли до влади під прапорами партії «За майбутнє».

Тож такі успіхи «ББС» у Ковелі виглядають не випадковими. Та й поділ вулиці на кілька відрізків теж не схоже на випадковість. Подібний досвід компанія вже мала у Луцьку. Кілька років тому «Бетон Брук Сервіс» за схожим сценарієм ремонтував і центральну пішохідну вулицю Лесі Українки у Луцьку. Її теж розділили на окремі відрізки і ремонти цих відрізків замовили у «Бетон Брук Сервісу». Цікаво, що тоді нинішній заступник Чайки Тарас Яковлев якраз працював першим заступником міського голови у Луцьку.

Тарас Яковлев запевняє, що такі перемоги «Бетон Брук Сервісу» у Ковелі цілком законні. Та зізнається, що «наглядав» за вибором переможця на ремонт стадіону.

– У цих закупівлях перемагає одна фірма – «Бетон Брук Сервіс». Це виглядає дивно, тим більше, що вона перемагає і в тендері на ремонт стадіону. У місцевих медіа це пов’язують із вами.

– А чому дивно? Скільки було учасників по цих тендерах по Незалежності? Був один учасник в тендері. Тобто, була якась технічна можливість не допустити когось іншого? Якби було три фірми, чи дві і ми відхилили якусь. Така біда що я на Волині всіх будівельників знаю. Тобто, хто б не виграв чи в Ковелі чи в Луцьку тендер, 99 відсотків людей я просто буду знати. Я в цьому не винен. Але з приводу цього конкретного випадку нічого дивного немає. Тобто, прийшов один учасник, всі інші не пішли, от взагалі не пішли – нам що треба було відхиляти, бо я Разумовського знаю?
Стосовно стадіону «Локомотив» – замовником було управління капітального будівництва. Коли визначили переможця, то я дивився критерії по чому вони визначали. Пропозиції попередні просто не відповідали тим вимогам, які ставились перед забудовником. А так як це субвенція – 95 % з державного бюджету і яку треба використати до 1 січня 2022 року. Тобто, віддати підприємству, яке має тільки лопату, відро і тачку? І відповідно, не підпадають кваліфікаційні критерії по обладнанню, досвіду, техніці. Це дуже великий ризик.

Про те, що такий поділ предмету закупівлі може бути не випадковим і навіть схемою кажуть і юристи. До таких способів закупівель замовники вдаються часто.

– Це може бути сіра схема, – пояснює юристка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак. – Така історія про поділ однієї дороги на частини відома ще з 2018 року, коли Служба автомобільних доріг Тернопільської області поділила одну дорогу на 177 частин до 40 метрів кожна і уклала 177 окремих договорів.

Попри те, що посадовці міської ради запевняють, що все зробили правильно, залишається чимало питань. Від виготовлення окремих проєктів на ремонт різних відрізків тротуару і навіть до процесу визначення переможця на реконструкцію стадіону. Адже в останньому випадку відхилено дві пропозиції, дешевші на кілька мільйонів гривень. Такі тендерні успіхи луцької компанії «Бетон Брук Сервіс» у Ковелі видаються невипадковими з огляду на партійну приналежність ключових осіб цієї історії та новий будинок заступника міського голови.

Валентина КУЦЬ («Сила правди»)