Звільнили директора акціонерного товариства «Укрзалізниця» Володимира Жмака, з яким міський голова Ігор Поліщук домовився про збереження дитячої залізниці в місті, передачу її у власність Луцька.

Нагадаємо, Луцька дитяча залізниця була відкрита у листопаді 1954 року. На початку вересня 2020 року працівників залізниці попередили про скорочення та закриття станцій. 

11 березня на сайті Луцької міської ради з'явилася інформація про те, що міський голова Ігор Поліщук зустрівся з головою правління акціонерного товариства «Укрзалізниця» Володимиром Жмаком з питання збереження в Луцьку дитячої залізниці та передачі її у власність міста. Звітуючи про 100 днів роботи на посаді міського голови, Ігор Поліщук акцентував на тому, що йому вдалося домовитися із директором «Укрзалізниці».

Як зазначив міський голова, Володимир Жмак запевнив у готовності в найкоротші строки провести всі необхідні процедури, аби дати можливість викупити дитячу залізницю у власність міста та зберегти її функціональне призначення, розвивати, – пише пресслужба Луцькради.

Чи підписували Поліщук із Жмаком якісь документи, пресслужба Луцькради не повідомляла.

У середу, 17 березня, стало відомо, що Кабмін підтримав дострокове припинення повноважень голови правління Укрзалізниці Володимира Жмака. Обов’язки голови правління АТ «Укрзалізниця» тимчасово покладені на члена правління УЗ Івана Юрика.

Довідково. Луцька дитяча залізниця була відкрита 8 листопада 1954 року. Тоді вагони тягнув трофейний німецький паровоз, побудований у 1941 році заводом Геншель. Спочатку станції називались – «Піонерська» і «Молодогвардійська», у 1992 році їх перейменували на «Росинка» і «Водограй». Вагони – польського виробництва 60-х років добре збереглися донині. А приміщення станції збудоване лучанами на початку 50-х років.