Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура.

Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Люди з епілепсією, як правило, частіше мають інші проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія. 

Правильна перша допомога – це дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м'яке під голову, щоб уникнути травми.

При цьому НЕ варто:

 • класти що-небудь у рот: тверді предмети можуть травмувати, пошкодити зуби та ясна, а інколи навіть існує ризик зламати щелепу; під час нападу в людини НЕ може запасти язик;
 • намагатися зупинити напад – напад повинен пройти сам.
Коли обов’язково телефонувати 103?
 • напад триває п'ять хвилин або довше;
 • напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними у людини не відновлюється свідомість (на відміну від серії нападів);
 • коли у людини стається перший напад;
 • коли людина отримує травму під час нападу (наприклад, внаслідок падіння);
 • напад стається, коли людина перебуває у воді;
 • людина вагітна або хвора на діабет.

Більше половини дітей з медикаментозно контрольованою епілепсією в кінцевому підсумку можуть припинити прийом ліків і жити без нападів. Багато дорослих також можуть припинити лікування після двох або більше років без нападів. Пошук відповідного препарата і дозування можуть бути складними. Спочатку призначають один препарат у відносно низьких дозах, збільшуючи дозу поступово при необхідності для контролю нападів. Всі протиепілептичні препарати мають побічні ефекти, тому серед лікарів уже кілька десятиліть обговорюють хірургічні варіанти лікування епілепсії.

Гість спільного етеру ГІТ і Радіо-1 Михайло Ловга пояснює:

 • чому професійна спільнота досі дискутує,
 • коли доцільно оперувати дітей,
 • який досвід хірургії епілепсії у США.

Операція при епілепсії призначається у випадках, коли напади виникають в невеликих, чітко визначених ділянках мозку, які не порушують життєво важливих функцій, таких як мова, мовлення чи слух. Під час операцій видаляють ділянки мозку, що викликають напади. Метою хірургічного лікування є значне зменшення частоти приступів епілепсії і покращення якості життя таких хворих. Після успішної операції частота нападів значно зменшується або зникає назавжди. Частина пацієнтів, як і раніше потребує прийому протиепілептичних ліків, але дози їх є значно меншими.

Покрокова перша домедична допомога при епілептичному нападі:

 1. Акуратно поверніть хворого на бік.
 2. Покладіть щось м'яке під нього і під голову.
 3. Послабте щільно прилягаючі частини одягу.
 4. Не намагайтеся пальцями відкрити рот. Ніхто і ніколи не "проковтнув" свого язика під час нападу - це фізично неможливо.
 5. Не намагайтеся підняти хворого, кричати або трясти його.
 6. Якщо ви спостерігаєте судоми, приберіть небезпечні предмети, що можуть травмувати хворого.
 7. Залишайтесь з хворим до прибуття медичного персоналу.
 8. Спостерігайте за хворим, щоб представити детальну інформацію про нього.
 9. Визначте час початку та тривалість нападу.
 10. Зберігайте спокій та не дозволяти панікувати оточенню.
Я не закликаю всіх стати в чергу на МРТ, але є випадки, коли це справді необхідно".

Лікар-нейрохірург дитячий Михайло Ловга описав низку симптомів, які НЕ можна ні за яких обставин ігнорувати батькам: