Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура.
Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Люди з епілепсією, як правило, частіше мають інші проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія.
Правильна перша допомога – це дві прості дії: достатньо перевернути людину на бік та покласти щось м'яке під голову, щоб уникнути травми.
При цьому НЕ варто:
Коли обов’язково телефонувати 103?
Більше половини дітей з медикаментозно контрольованою епілепсією в кінцевому підсумку можуть припинити прийом ліків і жити без нападів. Багато дорослих також можуть припинити лікування після двох або більше років без нападів. Пошук відповідного препарата і дозування можуть бути складними. Спочатку призначають один препарат у відносно низьких дозах, збільшуючи дозу поступово при необхідності для контролю нападів. Всі протиепілептичні препарати мають побічні ефекти, тому серед лікарів уже кілька десятиліть обговорюють хірургічні варіанти лікування епілепсії.
Гість спільного етеру ГІТ і Радіо-1 Михайло Ловга пояснює:
Операція при епілепсії призначається у випадках, коли напади виникають в невеликих, чітко визначених ділянках мозку, які не порушують життєво важливих функцій, таких як мова, мовлення чи слух. Під час операцій видаляють ділянки мозку, що викликають напади. Метою хірургічного лікування є значне зменшення частоти приступів епілепсії і покращення якості життя таких хворих. Після успішної операції частота нападів значно зменшується або зникає назавжди. Частина пацієнтів, як і раніше потребує прийому протиепілептичних ліків, але дози їх є значно меншими.
Покрокова перша домедична допомога при епілептичному нападі:
Я не закликаю всіх стати в чергу на МРТ, але є випадки, коли це справді необхідно".
Лікар-нейрохірург дитячий Михайло Ловга описав низку симптомів, які НЕ можна ні за яких обставин ігнорувати батькам:
Коментарі