Голова Волинської обласної ради Григорій Недопад стверджує, що реорганізацію «Волиньприродресурсу» із комунального підприємства у приватне акціонерне товариство роблять для того, аби зберегти ліцензії на видобуток міді.

 «Тоді, коли очолював державу президент Порошенко, було дуже багато всього зроблено для того, щоб підприємство не працювало. Зараз воно рік вже нормально почало працювати. Для того, щоб поповнювати дійсно бюджет і мати можливості ліцензійних площ, ну, напевно, покращити саму роботу підприємства, через деякі рішення РНБО і Верховної Ради ми вимушені зробити цю приватизацію», – заявив Недопад у коментарі після сесії Волиньради (на відео із 7:30 хв.).

Нагадаємо, у п’ятницю, 24 грудня, начерговій сесії Волинської обласної ради більшість ухвалила рішення перетворити «Волиньприродресурс» із комунального підприємства у приватне акціонерне товариство.

«Пояснював керівник самого підприємства: там постанова РНБО. Вона стосується, якщо не будуть площі використовуватися. Ми сьогодні не маємо такої суми, аби залучити для стартового видобутку міді якраз на тих площах, то вони будуть вилучатися. Шкода, звичайно, з обласної ради були сплачені кошти для того, аби ці ліцензії отримати. І найперше нам треба їх зберегти», – пояснив Недопад (на відео з 8:07 хв.).

Нагадаємо, 26 липня президент Володимир Зеленський своїм підписом ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони від 16 липня щодо стимулювання пошуку, видобутку та збагачення корисних копалин, що мають стратегічне значення для економіки та обороноздатності. У ньому, зокрема, йдеться: якщо користувач надр без поважних причин протягом двох років не розпочав видобуток, у нього без звернення до суду можуть відібрати ліцензію.

На запитання журналістів, коли відбулися такі зміни до законодавства, голова Волиньради відповів:

«Зараз я не вам не можу так сказати. Але я знаю, що є розширене, розгорнуте інтерв’ю нашого керівника комунального підприємства «Волиньприродресурс». Там все написано. Якщо потрібно, найближчим часом він буде коментувати і буде звітувати у першому кварталі 2022 року про роботу комунального підприємства. Вся інформація, знову ж таки, є на сайті. Те, що стосується всіх цифр, податків, які були сплачені в бюджети яких рівнів».

До слова, у згаданому Недопадом інтерв’ю директора «Волиньприродресурсу», яке той дав інтернет-виданню «Перший» (це ЗМІ – підконтрольне депутату Волиньради від партії «За майбутнє» Володимиру Бондарю), Анатолій Капустюк каже, що обласна рада не платила за ліцензії на видобуток міді.

«За критеріями, наше комунальне підприємство не є публічним, бо не виконує соціальної функції, займається винятково господарською діяльністю, не фінансується за рахунок бюджету. Коли воно було створене у 2016-му, то на первинне отримання геологічної інформації було виділено 3 мільйони з обласного бюджету, того ж року всі до копійки повернули у бюджет», – сказав пан Капустюк в інтерв’ю, яке вийшло на сайті «Перший» 24 грудня о 10:40 (у час, коли вже тривала сесія Волиньради).

– І це єдині кошти з обласного бюджету, які залучали? – перепитала журналістка.

«Так», – підтвердив директор «Волиньприродресурсу».

Щодо прибутків, податків, ренти та інших платежів, сплачених комунальним підприємством у бюджети різних рівнів, то на сайті «Волиньприродресурсу» цих цифр немає. А в інтерв’ю «Першому» Капустюк повідомив:

«Станом на 22 грудня ми добули 6 тонн 635 кілограмів бурштину, реалізували – 6 тонн 658 кілограмів. На суму 97 мільйонів 53 тисячі 607 гривень. За цей же період ми добули 52 тисячі тонн торфу і реалізували його на 20 мільйонів 160 тисяч гривень. Ось це результат діяльності підприємства».

Він також стверджує, що у 2022 році «Волиньприродресурс» 5 місяців не видобував бурштин через тривалу процедуру «вивільнення територій від сухостою».

Про фінансову віддачу від роботи підприємства для волинян Анатолій Капустюк каже так:

«За цей період (за рік – ред.) Маневицькій ТГ надійшло 4 мільйони 302 тисячі гривень ренти. Це та сума, яку вони отримали, і не важливо, чи ми в лісі працюємо, чи на сільськогосподарського призначення землях. Правда, треба розуміти поняття розщеплення: там 30% отримала громада, 70% з цієї суми забирає держбюджет. Тобто громада з цього мала 1 мільйон 290 тисяч 693 гривні. У цей же час громада отримує і ПДФО. У нас працює виключно місцеве населення, це мешканці Маневич, Прилісного, Лісово, Вовчицька. Їх доволі багато. Зарплати теж великі. Тому розмір ПДФО за цей час сягнув 6 мільйонів 703 тисячі 391 гривні. Це дуже велика сума. Лише у Маневицькій ТГ ПДФО – це 2 мільйони 831 тисяча 881 гривня. У Прилісненській – 3 мільйони 638 тисяч 395. Крім того, ЄСВ, військовий збір лишаються у громаді.
Зараз на Прилісненську тергромаду, на території якої ми не працюємо, але там знаходиться (зареєстроване) ТОВ «Надровидобування», щомісяця спрямовується ПДФО на рівні 120-150 тисяч гривень. На Маневицьку громаду, де зареєстрована маневицька філія ТОВ «Надровидобування» (це було умовою громади – працювати на території громади і давати робочі місця їхнім місцевим людям) – 400-450 тисяч за місяць. Якщо порахувати це разом із рентою, то загалом громада отримує за місяць до мільйона гривень. Вважаю, це непогано. Сподіваюся, таким темпом ми незабаром станемо там основним платником податків. Якщо рахувати зарплату, то люди занесли у свої родини 33 мільйони 178 тисяч 534 гривні. Це дуже добре».

Голову Волиньради Григорія Недопада аж надто роздратували запитання кореспондента ГІТу Вадима Реміська. Коли той запитав, яка головна причина, що «Волиньприродресурс» вирішили зробити акціонерним товариством, пан Недопад відказав (на відео з 9:05):

– Я прокоментував тільки що. Я повторюватися не буду. Щоб зберегти ліцензійні площі.

– Але про це знала раніше обласна рада, коли говорила, що це буде виключно комунальне підприємство?

– Воно і є виключно комунальне підприємство. Навіть якщо вони стануть акціонерним. Я пояснював: багато державних підприємств, на 100 відсотків власник – держава, це такі, як НАК «Нафтогаз», «Укрзалізниця», вони теж є акціонерними. Це така просто форма якраз управління. Нічого такого страшного тут немає. Крамоли тут точно ніякої немає.

Повернувшись до спецкора ГІТу, пан Недопад мовив:

– Не задавайте, будь ласка, політику.

– А чому це питання з’явилося в порядку денному аж вчора ввечері без обговорення широкого? – запитав наш кореспондент.

– Тому що ті всі перетворення займають якийсь певний період часу. Для того, щоб дійсно залишились якраз всі ліцензії, вся документація, щоб була дійсна. Тому вимушені були це зробити. Адже від сьогоднішнього дня вже пішов процес реорганізації.

– Але частина депутатів каже, що навіть не знала. Вчора, наприклад, вдень вона не знала, що може це питання з’явитися в порядку денному.

– Я не знаю, чому частина депутатів не знала.

– Чому не було заслухано звіт керівника «Волиньприродресурсу» пана Капустюка?

– Ви чули, що я говорив взагалі? Він буде звітувати в першому кварталі 2022 року. Бо тільки якраз рік після роботи. В нього в лютому місяці тільки було сесією проголосовано і призначено на роботу. Ті всі речі, які відбувалися і які задавали депутати запитання, вони дійсно були попереднім керівником. Будь ласка, до нього звертайтеся.

– Але було б логічно сьогодні. Якщо ми змінюємо форму власності.

– Є нелогічно. Є, в принципі, речі, ті, які приймаються, вони мають свою логічну форму. Якщо має керівник звітувати за підсумками своєї роботи по року, то він має звітувати. Тому він прозвітує.

До слова, 10 грудня 2020 року Волинська обласна рада з ініціативи депутата від партії «За майбутнє» Володимира Бондаря винесла на сесію питання про звіт голови обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка, хоча бюджетний рік ще не закінчився і не було про що звітувати. Проте це не завадило депутатам визнати звіт незадовільним і висловити Погуляйку недовіру. До слова, саме з цих причин суд скасував пункти рішення ради про звіт голови ВОДА. Сьогодні ця справа в касації.

– А скільки все ж таки за цей рік підприємство «Волиньприродресурс» принесло в бюджет грошей?

– Дивіться на сайті «Волиньприродресурсу». Там розписано повністю, в які бюджети скільки було сплачено. Я з пам’яті не можу так сказати.

Нагадаємо, на сайті «Волиньприродресурсу» цих цифр немає.

– Воно прибуткове?

– Так, воно прибуткове. Звичайно.

– Просто була мова про мільярди, наскільки я знаю. Зокрема, Ігор Палиця про такі цифри говорив. В нас в той же час відбувається реорганізація закладів освіти, охорони здоров’я, тому що нам не вистачає в бюджеті грошей. Чому так відбувається, якщо «Волиньприродресурс» не може знайти гроші для цих установ.

– Дивіться. По-перше, відвідуйте, будь ласка, бюджетні слухання і взнаєте, чого. Вам Ігор Миколайович (Никитюк, директор департаменту фінансів Волинської облдержадміністрації – ред.) сказав, що в нас додаткова дотація зменшується більш як на 100 мільйонів. Таких сум поки що немає від видобутку бурштину «Волиньприродресурсом». Тому, дійсно, реорганізація робиться. І не тільки у Волинській області, а взагалі по території цілої країни. В нас дефіцитний бюджет, ви самі це знаєте. І дотаційний бюджет. Тому ці всі непопулярні рішення доводиться приймати нам, депутатам обласної ради.

Також нагадаємо, 2 лютого 2017 року ініціатор створення КП «Волиньприродресурс», тодішній голова Волиньради Ігор Палиця заявляв:

«Сьогодні мені надіслали з Держгеонадра спецдозволи на видобуток бурштину і торфу на 20 років: на 51 тисячі гектарів земель покладів бурштину, 9 тисячах гектарів торфу і на 3,1 тисячі гектарів родовищ міді. Ми отримали ресурс, і, якщо не чинитимуть перешкод, на рахунку обласного бюджету буде не менше 500 мільйонів, які підуть на потреби громади. А я сподіваюсь, що Волинь отримає до мільярда гривень».

Сьогодні питання про мільярд у пана Недопада, родича пана Палиці, викликають роздратування.

Такі запитання він називає піаром. Тільки не зрозуміло, хто тут піариться. Журналіст виконує свою роботу. І він не зобов’язаний ставити тільки ті запитання, які подобаються голові Волиньради.

Незважаючи на це, пан Недопад мовив:

– Якщо хтось хоче робити піар. Зокрема, так, як ви задаєте ці питання, ну це ваші питання. Дякую.

– А в чому тут піар? Це ж нормальні питання.

– Так я на них дав відповіді.

– А чого ви кажете: піар?

Відповіді на це питання журналіст не отримав. Григорій Недопад зірвав зі свого піджака петлю-мікрофон і демонстративно відвернувся в інший бік (дивіться на відео).